Ադրբեջանի պատվերն է, որ մեզ ստիպում են մոռանալ մեր պատմությունը և հրաժարվել մեր ինքնությունից։ Այս մասին ասել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի հայտարարությանն էթնիկ զտման վերաբերյալ։
«Փաշինյանի պայքարը հիշողության դեմ է, մեր արմատները քանդուքարափ անելու դեմ է և դա դա ինչի է բերելու, որ դուք այստեղ ուղղակի կարող եք ապրել, դուք այստեղ տանտերեր չեք, ու սա մեզ ասում է հայերի Կառավարության ղեկավարը։ Փաշինյանն ասում է՝ մոռացեք, մի հիշեք, տաբու է, իսկ Ադրբեջանն էլ կեղծ հիշողություն է զարգացնում։
Մեզ ասում են, որ երբ ասում եք՝ ադրբեջանցիները գալու են, վախ եք սերմանում, պիտի լավ բաներից խոսեք, որ ձեզ ընտրեն, ասեք՝ թոշակը կսարքենք 60 հազար դոլար, էդ պիտի ասե՞նք։ Պետությունը կորցնում ենք, հայրենիքը կորցնում ենք, դա դրանից չխոսե՞նք, որ դրա դեմ պետք է պայքարենք, դա թույլ չտանք։
Սա սովորական ընտրություններ չի, սա սովորական իրավիճակ չի, մարդը եկել կանգնում է, ասում է՝ դուք պիտի լինեք անասուն, որովհետեւ անասունն է, որ հիշողություն չունի»,– ասել է Մարուքյանը։

По заказу Азербайджана нас заставляют забыть нашу историю и отказаться от нашей идентичности. Об этом заявил лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна об этнической чистке.
«Борьба Пашиняна — против памяти, ради разрушения наших корней. И к чему это приведёт? «Вы можете здесь просто жить, вы здесь не хозяева». И это говорит нам глава армянского правительства. Пашинян говорит: «Забудьте, не вспоминайте, это табу». А Азербайджан развивает фальшивую память.
Нам говорят, что когда мы говорим, что придут азербайджанцы, мы сеем страх, нужно говорить о чём-то хорошем. Что, нам нужно говорить, что если нас изберут, пенсия дойдет до 60 000 долларов? Об этом мы должны говорить? Мы теряем государство, теряем родину. Это мы не должны об этом говорить? Мы должны с этим бороться. Не позволять этого.
Это не простые выборы, не простая ситуация. Человек приходит и говорит: «Вы должны быть скотом, потому что у скота нет памяти»», - сказал Марукян.