Այն, ինչի մասին խոսվում է, դա նոր երևույթ չէ, մենք պատմության ընթացքում պարբերաբար այդպիսի հարցեր ունենում ենք, օրինակ, անցած տարի եթե, կհիշեք, տարբեր ապրանքների հետ կապված որոշակի խնդիրներ էին եղել։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 8–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը՝ անդրադառնալով տեղեկություններին, ըստ որոնց Փաշինյան-Պուտին հանդիպումից հետո այն տնտեսվարողները, որոնք ինչ-որ ձևով ասոցացվում են իշխանությունների հետ, լուրջ խնդիրներ են ունենալու, շատ ապրանքներ հնարավոր չի լինելու արտահանել Ռուսաստան։
«Հատկապես Լարսը անցնելիս լինում են ֆիտոսանիտարիական հարցեր, օրինակ ինչ–որ պահանջների պիտի բավարարեն կոնկրետ ապրանքներ, այդ պահանջները պարբերաբար խստացվում են, պարբերաբար թուլացվում են։ Այսինքն դա բնականոն գործընթաց է, որը ունենում ենք, և մեր հորդորը մեր հարկ վճարողներին և բիզնեսմեններին նա է, որ հետևեն այդ պահանջներին։ Երկու հիմնական խնդիր ենք անցած տարի արձանագրել, լինում են դրվագներ, որ այդ ապրանքաքանակները չեն համապատասխանում այդ պահանջներին, լինում են դրվագներ, որ ռուսական գործընկերների կողմից հարց է բարձրացվում, թե ինչու պատշաճ չի նշվում այն տնտեսվարողը, որին մատակարարվում է տվյալ ապրանքը։
Այս երկու խումբ խնդիրներն են սովորաբար օրակարգում, և դրանք կառավարելի են։ Մենք նման իրավիճակներում մաքսային մասով, հատկապես, քննարկումները ունենում ենք մեր ռուս գործընկերների հետ»,–ասաց նա։
Հարցին՝ դուք բացառո՞ւմ եք, որ հայ գործարարների համար խոչընդոտներ ստեղծելու հիմքում քաղաքական դրդապատճառներն են և դա որքանով կազդի մեր տնտեսության վրա, Հակոբյանը պատասխանեց. «Ձեր թույտվությամբ ես քաղաքական դրդապատճառների մեջ չեմ մտնի, բայց պարզ է՝ աշխարհում ինչ-որ կտրուկ փոփոխություններ կամ էական փոփոխություններ լինում են և դրանք ունենում են որոշակի տարբեր դրդապատճառներ տվյալ երկրի վարվող քաղաքականության կողմից։ Հիմա Ռուսաստանի վերահսկող մարմինները, եթե որոշակի հանձնարարական են ստանում կամ իրենք որոշում են, որ ժամանակ առ ժամանակ պիտի խստացումներ անեն, դրա համար ես հորդորեցի մեր հարկ վճարողներին և բիզնեսմեններին՝ հետևել կանոններին, որովհետև այդ կանոններին հետևելը հնարավորություն է տալիս ցանկացած իրավիճակում պետությանը կանգնել իրենց մեջքին։
Երբ  լինում է իրավիճակ, որ հենց բիզնեսմենն է մեղավոր լինում այդ կանոններին չհետևելու առումով, շատ դժվար է լինում մեր մակարդակում բանակցել մեր գործընկերների հետ և փորձել այդ հարցերին լուծումներ տալ։ Իսկ թե ինչ տեղի կունենա, կախված կլինի, թե ինչ չափի խստացումներ կլինեն, հատկապես վերահսկողության տեսանկյունից։
Անցած տարվա խնդիրները, որոնք իրենց ծավալով բավական մեծ էին, եթե համեմատենք  նախորդ տարիների հետ, դրանք իրենց բացասական էֆեկտը ունեցան որոշակի մեր արտահանման ծավալների վրա, հատկապես կոնյակի մասին է խոսքը։
Բայց դուք նկատեցիք, որ տնտեսությունը շատ չտուժեց, տնտեսական դինամիկայի վրա իր ազդեցությունը ավելի սահմանափակ եղավ, որովհետև ժամանակի ընթացքում և Վրաստանի, և Ռուսաստանի հետ կարողացանք լուծումներ գտնել։
Հիմա դա է ռեժիմը՝ հետևել կանոններին, ոչ օբյեկտիվ իրավիճակներում փորձել կանգնել տնտեսվարողների մեջքին և լուծումներ գտնել մեր ռուս գործընկերների հետ»,– ընդգծեց նա։

What is being talked about is not a new phenomenon, we have periodically had such issues throughout history. For example, last year, if you remember, there were certain problems in connection with various products. Chairman of the State Revenue Committee (SRC) of Armenia, Eduard Hakobyan, told this to reporters at the National Assembly today, regarding the report that after last week’s meeting in the Kremlin between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin, the economic entities that are in some way associated with the incumbent Armenian authorities will have serious problems in Russia and will not be able to export many products to the country.
“Especially when passing the [Upper] Lars [checkpoint on the border between Russia and Georgia]. there are phytosanitary issues. For example, specific products must meet certain requirements, these requirements are periodically tightened, periodically weakened. That is, it is a natural process that we have, and our appeal to our taxpayers and businessmen is to follow these requirements.
We recorded two main problems last year: there are episodes when these product quantities do not meet these requirements, there are episodes when the Russian partners raise the question of why the economic entity to which the given product is supplied is not properly indicated. These two groups of problems are usually on the agenda, and they are manageable. In such situations, we have discussions with our Russian partners, especially on the customs side,” said the SRC Chairman.
And to the question whether he rules out that political motives are the basis for creating such obstacles by Russia for Armenian businessmen and to what extent this will affect Armenia’s  economy, Hakobyan replied: “With your permission, I will not go into political motives. But it is clear that there are some abrupt changes or significant changes in the world, and they have certain different motives from the policy pursued by the given country. Now, if the Russian regulatory authorities receive a certain instruction or decide themselves that they need to tighten things up from time to time, that's why I urged our taxpayers and businessmen to follow the rules, because following those rules allows the state to have their backs in any situation.
When there is a situation where the businessman himself is to blame for not following those rules, it is very difficult to negotiate with our partners at our level and try to find solutions to those issues. And what will happen will depend on the extent of the tightening, especially in terms of control.
Last year's problems, which were quite large in their scope, if we compare them with previous years, had their negative effect on certain of our export amount [to Russia], especially brandy.
But you noticed that the economy [of Armenia] did not suffer much, its impact on [the country’s] economic dynamics was more limited, because over time we were able to find solutions with both Georgia and Russia.
"Now that's the regime: to follow the rules, try to stand with [Armenian] business owners in non-objective situations, and find solutions with our Russian partners."