Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) գործարկել է հակամարտություններին արձագանքման ծրագիր՝ աջակցելու համար Մերձավոր Արևելքում պատերազմից տուժած ներդրումային երկրներին և հաճախորդներին, ինչպես նաև այն հարևան երկրներին, որոնց գործունեությունը բախվում է ավելի լայն կողմնակի հետևանքների, ասվում է ՎԶԵԲ-ի հայտարարության մեջ։
Բանկի հակամարտություններին արձագանքման գործունեությունը կկենտրոնանա առավել անմիջականորեն տուժած տնտեսությունների՝ Իրաքի, Հորդանանի, Լիբանանի, Արևմտյան ափի և Գազայի, ինչպես նաև տուժած հարևան երկրների առաջին խմբի վրա, ներառյալ Եգիպտոսը, Թուրքիան, Հայաստանը և Ադրբեջանը։
Ընդհանուր առմամբ, ՎԶԵԲ-ը նախատեսում է 2026 թվականին ներդնել 5 միլիարդ եվրո այդ երկրներում։ Հակամարտություններին արձագանքման ներդրումների ծավալը կախված կլինի պահանջարկից՝ արագ փոփոխվող իրավիճակի պատճառով։
ՎԶԵԲ-ը միաժամանակ պատրաստ է աջակցել բոլոր մյուս երկրներին, որտեղ այն գործում է և որոնք բախվում են ավելի լայն տնտեսական անվտանգության մարտահրավերների և մակրոտնտեսական հետևանքների։

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has launched a conflict response to support investee economies and clients affected by the war in the Middle East, as well as neighboring countries of operation facing wider spillover impacts, the EBRD said in a statement.
The Bank’s conflict response will focus on those economies that are directly affected – Iraq, Jordan, Lebanon, and the West Bank and Gaza, as well as a first group of affected neighboring countries, including Egypt, Türkiye, Armenia, and Azerbaijan, Overall, the EBRD aims to deploy €5 billion in investments in these economies in 2026.
The volume of conflict response investment will be demand driven due to the fast-changing nature of the situation. The EBRD also stands ready to provide support to all other economies where it operates that are affected by the broader economic security issues, as well as emerging macroeconomic impacts.