Լոռիի մարզի Դարպաս գյուղում սեփական հորն ու կնոջը դանակով սպանող Մարտին Աբրահամյանի անչափահաս, 1,5 տարեկան տղան դեպքից 24 օր անց մահացել է Վանաձորի մանկատանը: Այս տեղեկությունը հաստատեց նաեւ Վանաձորի մանկատան տնօրեն Արշալույս Հարությունյանը:
«Երեխային որ բերեցին մեզ մոտ, արդեն հիվանդ էր, կաթված տարած երեխա էր»,-ասաց նա: Ըստ Արշալույս Հարությունյանի, ահասարսուռ դեպքից հետո հաշմանդամ փոքրիկը գտնվել է հարեւանների տանը, ու որոշվել էր երեխայի ժամանակավոր խնամքը կազմակերպելու համար նրան տեղափոխել Վանաձորի մանկատուն, քանի որ առաջ էին եկել մի շարք թղթաբանական հարցեր «Երեխան 2 շաբաթ մնաց մեզ մոտ, նրա թղթերը բարեկամի մոտ էին, իրենք էլ ասեցին մոր մահվան գումարները կստանան նոր կզբաղվեն էդ հարցերով»,-ասաց Վանաձորի մանկատան տնօրեն Արշալույս Հարությունյանը:
Նրա փոխանցմամբ, երեխայի մանկատանը գտնվելու ժամանակ շարունակվել են նշանակված բոլոր բուժումները, սակայն, ըստ նրա, երեխան որտեղ էլ լիներ, մահանալու էր: «Այս 1,5 տարվա ընթացքում այդ երեխային նորմալ չեն պահել, հետո մոր ու պապիկի մահից հետո հարեւանների մոտ ա եղել, էդ երեխան մենակ կրծքով էր սնվում»,-ասաց տնօրենը:
Նշենք, որ դեպքից հետո, դատարանի որոշմամբ Մարտին Աբրահամյանը ճանաչվել է անմեղսունակ և այժմ գտնվում է հոգեբուժարանում, իսկ նրա 6-ամյա աղջկա խնամակալ է ճանաչվել մորական տատը:
NEWS.am-ի հավաստի տեղեկություններով երեխայի մահվան հետ կապված Լոռիի քննչական բաժնում նյութեր են նախապատրաստվում:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 2-ին Լոռիի մարզի Դարպաս գյուղում նույն գյուղի բնակիչ Մարտին Աբրահամյանը կոշկակարության համար ծառայող դանակով սպանել էր սկզբում կնոջը, հետո նաեւ սեփական հորը: Նրա մանկահասակ 2 երեխաները, սպանությունից հետո, մոտ մեկ շաբաթ եղել են հարեւանների մոտ, նրանց խնամակալության տակ:

Полуторагодовалый сын жителя поселка Дарпас Лорийской области Армении Мартина Абрамяна, который зарезал жену и собственного отца, спустя 24 дня после убийства скончался в детского приюта Ванадзора. Эту информацию подтвердила директор Ванадзорского приюта Аршалуйс Арутюнян.
«Когда ребенка доставили к нам, он уже был болен. Ребенок перенес инфаркт», - сказала она. По словам Арутюнян, после ужасающего преступления больной малыш жил в доме соседей, и было принято решение для организации временного ухода за ребенком перевести его в приют, так как возникли определенные юридические вопросы. «Ребенок пробыл у нас 2 недели, его бумаги были у родственников. Они сказали, что получат суммы со смерти матери и займутся им», - сказала Аршалуйс Арутюнян.
По мнению директора приюта, на протяжении этих двух недель лечение ребенка продолжалось, однако, как утверждает Арутюнян, он бы умер в любом случае, независимо от местонахождения. «В течение этих 1,5 лет за дитем нормально не следили. И потом, после смерти матери и дедушки он был у соседей, тогда как сам ел только от груди», - заметила собеседница.
Отметим, что после этого случая Мартин Абрамян был признан невменяемым и ныне находится в психиатрической лечебница, а опекуном его 6-летней дочери признана бабушка по материнской линии.
По данным достоверных источников Новости Армении – NEWS.am, в следственном отделении Лорийской области Армении готовятся материалы.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в селе Дарпас Лорийской области Армении 2 ноября 2011 г. примерно в 07:00 по ереванскому времени произошло жестокое убийство. 34-летний Мартин Абрамян при помощи сапожного ножа сперва зарезал жену - 29-летнюю Армине Ширинян, а потом спустился в будку и убил спавшего там отца - 60-летнего Ваана Абрамяна.