Աշխատանքի շուկայում երկու առանցքային հարց կա, որ այս օրերին շատ քննարկվում է. առաջինը վերաբերում է այն մարդկանց, որոնք սահմանային աշխատավարձ ունեն կապված առողջության ապահովագրության շահառու դառնալու հետ։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 13–ին, Հայաստանի խոշոր գործատուների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իրենք այդ խնդիրը շատ բարձրացնում են։ Առողջապահության ապահովագրությունը տարածվում է 200 հազար և ավել դրամ աշխատավարձ ստացողների վրա, շատ քաղաքացիներ հարցեր են բարձրացնում, ասում են՝ կամ եզրային ենք, կամ այնուամենայնիվ ինչ-որ աշխատավարձի ստվերային հատված կա, և ես կուզենայի, որ այն դեպքերում, երբ մենք շատ մոտ ենք այդ եզրին, ասենք, 195 է, 197 է, իսկ այսպիսի աշխատավարձեր կան, շատ շնորհակալ կլինեինք, եթե այդ եզրային վիճակներին մեր հարգելի գործատուները մի քիչ ավելի ուշադիր լինեին։
Մեզ համար անակնկալ ձևով առողջության ապահովության համակարգը բավականին լավ աշխատում է։ Մենք ճիշտ ասած, երբ որ ներդրում էինք համակարգը շատ լարված էինք, բայց բնականաբար նման շրջադարձային որոշումները լարվածություն են առաջ բերում, մանավանդ, որ Հայաստանում երկու անգամ արդեն եղել է փորձ առողջության ապահովագրությունը ներդնելու ու երկու անգամ էլ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով չի ստացվել։
Այստեղ է, որ մեր հարգելի գործատուները շատ առանցքային դերակատարում ունեն, որովհետև դա ըստ էության համագործակցության մի նոր պլատֆորմ է»,–ասաց նա։

В последнее время на рынке труда активно обсуждаются две ключевые проблемы: первая касается людей с низким уровнем заработной платы, получающих медицинскую страховку. Об этом сегодня, 13 апреля, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с представителями крупных работодателей в Армении.
«Этот вопрос поднимается очень часто. Медицинская страховка распространяется на тех, кто зарабатывает 200 тысяч драмов и более, многие граждане задают вопросы, говорят, что либо мы находимся на грани, либо существует какой-то теневой сектор зарплат, и я бы хотел, чтобы в случаях, когда заплата близка к этой границе, скажем, 195, 197, и такие зарплаты есть, мы были бы очень благодарны, если бы наши уважаемые работодатели были немного внимательнее к этим людям с низким уровнем заработной платы. Система медицинского страхования, к нашему удивлению, работает довольно хорошо. Честно говоря, мы очень беспокоились, когда внедряли эту систему, но, естественно, такие поворотные моменты создают напряжение, особенно учитывая, что в Армении уже было две попытки ввести медицинское страхование, и оба раза они провалились по объективным и субъективным причинам. Именно здесь наши уважаемые работодатели играют очень важную роль, поскольку это, по сути, новая платформа для сотрудничества», — сказал он.