Ի հեճուկս մեր մտահոգությունների և մտավախությունների, մենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից բարձրագույն մակարդակով ստացել ենք հավաստիացումներ, որ TRIPP նախագիծը, ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ առաջնահերթություն Միացյալ Նահանգների համար։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 15–ին, ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«TRIPP–ի հետ կապված պրոցեսները ոչ միայն չեն դանդաղել, այլև արագացել են և երկու կողմերն էլ, թե Հայաստանի Հանրապետությունը, թե Միացյալ Նահանգները ցանկություն ունեն հնարավորինս ամենաարագ ժամկետներում դա իրականացնել։ Մենք կարող ենք ասել ավելին, որ նախորդ օրերին մենք քննարկել ենք, մասնավորապես, էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցումը, շինարարական աշխատանքները նախատեսվածից ավելի շուտ իրականացնելու հնարավորությունը և ընդհանրապես ցանկացած բան, քանի որ պրոցեսները հասունացած են, հասունանում են և անկասկած է թե Հայաստանի, թե Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մոտեցումը ծրագրի նկատմամբ որպես բացարձակ առաջնահերթություն։
Առավել ևս հիմա մենք բոլորս կարող ենք պատկերացնել թե դրա տնտեսական նշանակությունը ինչքան է մեծացել։ Եվ ես շատ ուրախ եմ այս արձանագրման համար։ Ուրախ եմ արձանագրել նաև որ ծրագրերի հետ կապված նույնպիսի շահագրգռություն ունի նաև Ադրբեջանը, որովհետև երբ մենք Ադրբեջանի մասին խոսում ենք, շատերն ասում են՝ Ադրբեջանը TRIPP–ին է մասնակցելո՞ւ։ Ոչ մենք պարզաբանում ենք, որ TRIPP–ը պարզապես Թրիպը չի կարող մի փակ սահմանից գնալ հասնել մի փակ սահմանի, պետք է այդ սահմանները բացվեն, որպեսզի երկու կողմից հաղորդակցություն լինի և ուրախությամբ ենք արձանագրում, որ նույնպիսի մոտեցում և շահագրգռություն ունի նաև Ադրբեջանը»,– հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի շահագրգռություններն էլ ակնհայտ են. «գործնականում ամենօրյա աշխատանք է իրականացվում և գործնականում ես եթե սուտ չասեմ, չկա մի աշխատանքային օր, որի ընթացքում ես TRIPP–ի հետ կապված որևէ թեմայի չառնչվեմ, որևէ հանձնարարական չտամ, այդ թվում կառավարության մյուս անդամները, որոնք ներգրավված են պրոցեսի մեջ։
Իհարկե, կային մտավախություններ, բայց հիմա ուղիղ հակառակն է, առաջնահերթություն լինելու աստիճանը Միացյալ Նահանգների կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համար այս ընթացքում միայն ավելացել է և իմ կանխատեսում այն է, որ առաջիկայում միայն կավելանա ներգրավվածությունը, շահագրգռվածությունը և գործնականացման տեմպերը»,– ասաց վարչապետը։

Несмотря на существующие опасения, со стороны США на высшем уровне получены заверения о том, что проект TRIPP остаётся и продолжает оставаться приоритетом для Соединённых Штатов. Об этом в ходе Птравительственного часа в Национальном собрании Армении 15 апреля заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, процессы, связанные с TRIPP, не только не замедлились, но и ускорились, и обе стороны — как Армения, так и США — стремятся реализовать его в максимально короткие сроки. Он отметил, что уже обсуждалось ускорение строительных работ, включая возведение линий электропередачи.
Пашинян подчеркнул, что проект имеет растущее экономическое значение и отметил заинтересованность всех сторон, включая Азербайджан:
«Когда мы говорим об Азербайджане, многие спрашивают: будет ли он участвовать в TRIPP? Мы объясняем, что невозможно реализовать такой проект, если он начинается и заканчивается на закрытых границах. Поэтому необходимо открытие коммуникаций, и мы приветствуем, что у Азербайджана также есть заинтересованность в этом процессе».
Он добавил, что армянская сторона также активно вовлечена: «Практически каждый рабочий день я так или иначе сталкиваюсь с вопросами TRIPP и даю соответствующие поручения, как и другие члены правительства, вовлечённые в процесс».
Премьер-министр отметил, что изначальные опасения постепенно сменились противоположной тенденцией — уровень приоритетности проекта для правительств Армении и США только растёт, и в будущем ожидается дальнейшее усиление вовлечённости и ускорение реализации.