Ի հեճուկս մեր մտահոգությունների և մտավախությունների, մենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից բարձրագույն մակարդակով ստացել ենք հավաստիացումներ, որ TRIPP նախագիծը, ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ առաջնահերթություն Միացյալ Նահանգների համար։ Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 15–ին, ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«TRIPP–ի հետ կապված պրոցեսները ոչ միայն չեն դանդաղել, այլև արագացել են և երկու կողմերն էլ, թե Հայաստանի Հանրապետությունը, թե Միացյալ Նահանգները ցանկություն ունեն հնարավորինս ամենաարագ ժամկետներում դա իրականացնել։ Մենք կարող ենք ասել ավելին, որ նախորդ օրերին մենք քննարկել ենք, մասնավորապես, էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցումը, շինարարական աշխատանքները նախատեսվածից ավելի շուտ իրականացնելու հնարավորությունը և ընդհանրապես ցանկացած բան, քանի որ պրոցեսները հասունացած են, հասունանում են և անկասկած է թե Հայաստանի, թե Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մոտեցումը ծրագրի նկատմամբ որպես բացարձակ առաջնահերթություն։
Առավել ևս հիմա մենք բոլորս կարող ենք պատկերացնել թե դրա տնտեսական նշանակությունը ինչքան է մեծացել։ Եվ ես շատ ուրախ եմ այս արձանագրման համար։ Ուրախ եմ արձանագրել նաև որ ծրագրերի հետ կապված նույնպիսի շահագրգռություն ունի նաև Ադրբեջանը, որովհետև երբ մենք Ադրբեջանի մասին խոսում ենք, շատերն ասում են՝ Ադրբեջանը TRIPP–ին է մասնակցելո՞ւ։ Ոչ մենք պարզաբանում ենք, որ TRIPP–ը պարզապես Թրիպը չի կարող մի փակ սահմանից գնալ հասնել մի փակ սահմանի, պետք է այդ սահմանները բացվեն, որպեսզի երկու կողմից հաղորդակցություն լինի և ուրախությամբ ենք արձանագրում, որ նույնպիսի մոտեցում և շահագրգռություն ունի նաև Ադրբեջանը»,– հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի շահագրգռություններն էլ ակնհայտ են. «գործնականում ամենօրյա աշխատանք է իրականացվում և գործնականում ես եթե սուտ չասեմ, չկա մի աշխատանքային օր, որի ընթացքում ես TRIPP–ի հետ կապված որևէ թեմայի չառնչվեմ, որևէ հանձնարարական չտամ, այդ թվում կառավարության մյուս անդամները, որոնք ներգրավված են պրոցեսի մեջ։
Իհարկե, կային մտավախություններ, բայց հիմա ուղիղ հակառակն է, առաջնահերթություն լինելու աստիճանը Միացյալ Նահանգների կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համար այս ընթացքում միայն ավելացել է և իմ կանխատեսում այն է, որ առաջիկայում միայն կավելանա ներգրավվածությունը, շահագրգռվածությունը և գործնականացման տեմպերը»,– ասաց վարչապետը։

Despite our concerns and fears, we have received assurances from the United States at the highest level that the TRIPP project, as it has been, continues to be a priority to the United States. Prime Minister Nikol Pashinyan noted this during Wednesday’s question-and-answer session with the government at the National Assembly of Armenia.
“The processes related to TRIPP have not only not slowed down, but have also accelerated, and both sides—both the Republic of Armenia and the United States—are eager to implement it as soon as possible. We can say more that in the past few days we have discussed, in particular, the construction of power lines, the possibility of carrying out construction work earlier than planned, and in general anything, since the processes have matured, are maturing, and there is no doubt that both Armenia and the United States approach the [TRIPP] project as an absolute priority.
Moreover, now we can all imagine how much its economic significance has increased. And I am very happy to record this. I am also happy to record that Azerbaijan also has a similar interest in connection with the projects, because when we talk about Azerbaijan, many people say, ‘Will Azerbaijan participate in TRIPP?’ No, we clarify that TRIPP simply cannot go from one closed border to another, those borders must be opened so that there is communication on both sides. And we are happy to record that Azerbaijan also has a similar approach and interest,” Pashinyan announced.
He emphasized that Armenia’s interests in the TRIPP project are also obvious: “in practice, daily work is carried out. And in practice, if I am not lying, there is not a single working day during which I do not touch on any topic related to TRIPP, do not give any instructions, including to other members of the [Armenian] government who are involved in the process.
"Of course, there were concerns, but now it is exactly the opposite. The degree of priority to the United States government and the government of the Republic of Armenia has only increased during this time, and my prediction is that in the near future, engagement, interest, and pace of implementation will only increase," the premier of Armenia said.