ԱՄՆ-ն և «ՀԱՄԱՍ»-ի ներկայացուցիչները հրադադարի համաձայնագրից հետո առաջին անգամ ուղիղ բանակցություններ են անցկացրել Կահիրեում, հայտնում է CNN-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Հանդիպումն անցկացվել է ԱՄՆ միջնորդությամբ ձեռք բերված փխրուն զինադադարի հետագա քայլերն առաջ մղելու փորձերի շրջանակում։
Ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորել է խորհրդական Արյե Լայթսթոունը, բանակցություններին մասնակցել է նաև «Գազայի խաղաղության խորհրդի» ներկայացուցիչ Նիկոլայ Մլադենովը։ Կողմերը քննարկել են համաձայնագրի առաջին փուլի պարտավորությունների կատարումն ու երկրորդ փուլին անցումը։
Ըստ աղբյուրների՝ «ՀԱՄԱՍ»-ը պնդում է, որ Իսրայելը պետք է ամբողջությամբ կատարի առաջին փուլով ստանձնած պարտավորությունները՝ ներառյալ հարվածների դադարեցումն ու հումանիտար օգնության ծավալների ընդլայնումը, և միայն դրանից հետո անցնի զինաթափման ու մնացած հարցերի քննարկմանը։
«ՀԱՄԱՍ»-ի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ առաջարկված ծրագիրը «անհավասարակշիռ» է և առաջնահերթությունը տալիս է Իսրայելի անվտանգությանը՝ հետին պլան մղելով պաղեստինցիների հումանիտար և քաղաքական խնդիրները։ Նաև նշվում է, որ Մլադենովը փոխանցել է «ՀԱՄԱՍ»-ը զինաթափելու վերաբերյալ Իսրայելի պահանջը և զգուշացրել, որ մերժման դեպքում պատերազմը կարող է վերսկսվել։

США и представители ХАМАС впервые после соглашения о прекращении огня провели прямые переговоры в Каире, сообщает CNN со ссылкой на источники. Встреча прошла в рамках попыток продвинуть дальнейшие шаги хрупкого перемирия, достигнутого при посредничестве США.
Американскую делегацию возглавил советник Арье Лайтстоун, также участвовал представитель «Совета мира по Газе» Никола Младенов. Обсуждалось выполнение условий первой фазы соглашения и переход ко второму этапу.
По данным источников, ХАМАС настаивает, что Израиль должен полностью выполнить обязательства первой фазы — включая прекращение ударов и расширение гуманитарной помощи — прежде чем обсуждать разоружение и другие вопросы.
Представитель ХАМАС заявил, что предложенный план «несбалансирован» и смещает приоритеты в пользу безопасности Израиля, откладывая гуманитарные и политические вопросы палестинцев. Также утверждается, что Младенов передавал требования Израиля о разоружении ХАМАС и предупреждения о возможном возобновлении войны в случае отказа.