ԱՄՆ բանակը առաջիկա օրերին պատրաստվում է զավթել Իրանի հետ կապված լցանավերը եւ առեւտրային նավերը միջազգային ջրերում՝ ընդլայնելով իր ռազմածովային գործողությունները Մերձավոր Արեւելքի սահմաններից դուրս, տեղեկացրել է The Wall Street Journal պարբերականը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
«Պլանավորումն սկսվել է այն բանի հետ կապված, որ իրանցի զինվորականները շարունակում են ուժեղացնել Հորմուզի նեղուցի վերահսկողությունը՝ շաբաթ օրը հարձակվելով մի քանի առեւտրային նավերի վրա, հայտարարելով, որ ջրային ուղին գտնվում է «Իրանի խիստ վերահսկողության տակ»,- գրել է լրատվամիջոցը։
Այս իրադարձությունները ստիպել են նավագնացային ընկերություններին մտահոգվել հաջորդ օրն Իրանի արտաքին գործերի նախարարի այն հայտարարությունից հետո, որ նեղուցը լիովին բաց է առեւտրային փոխադրումների համար, հայտարարություն, որը ողջունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։

В ближайшие дни армия США готовится к захвату нефтяных танкеров, связанных с Ираном, и коммерческих судов в международных водах, расширяя свои военно-морские операции за пределы Ближнего Востока, сообщает издание The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
«Планирование началось в связи с тем, что иранские военные продолжают усиливать свой контроль над Ормузским проливом, напав в субботу на несколько коммерческих судов, заявив, что водный путь находится под «строгим контролем» Ирана», - пишет СМИ.
Эти события заставили судоходные компании встревожиться на следующий день после того, как министр иностранных дел Ирана заявил, что пролив полностью открыт для коммерческих перевозок — заявление, которое приветствовал президент США Дональд Трамп.