Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ՑԱԽԱԼ) մեկ պահեստազորային զոհվել է, երեք այլ զինվորներ վիրավորվել են Լիբանանի հարավում ինքնաշեն պայթուցիկ սարքի պայթյունի հետեւանքով, այն բանից հետո, երբ Լիբանանի հետ ուրբաթ օրը կնքվել է հրադադարի համաձայնագիր, նշվել է ՑԱԽԱԼ-ի հայտարարության մեջ։
Զոհված զինվորը 226-րդ պահեստազորի օդադեսանտային գրոհային բրիգադի 7 056-րդ գումարտակի 48-ամյա ենթասպա Բարաք Կալֆոնն էր։
Դեպքը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ պահեստազորայինները զենք էին փնտրում Լիբանանի հարավում գտնվող Ջեբեյն գյուղի մի շենքում։
Ստուգման ժամանակ պայթել է «Հեզբոլլահ» շարժման պայթուցիկ սարքը, որի հետեւանքով զոհվել է Կալֆոնը եւ վիրավորվել երեք այլ զինվոր, որոնցից երկուսը՝ միջին ծանրության, մեկը՝ թեթեւ վնասվածքներով։ ՑԱԽԱԼ-ի նախնական հետաքննության համաձայն՝ ռումբը չի պայթեցվել հեռավար կարգով։
Զինվորականները պարզում են մանրամասները։ Վիրավոր զինվորներին ուղղաթիռով տեղափոխել են Իսրայելի հյուսիսում գտնվող հիվանդանոց, նրանց ընտանիքները տեղեկացվել են, ավելացրել են ՑԱԽԱԼ-ում։

Резервист Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) был убит, а еще трое солдат получили ранения в результате подрыва на взрывном устройстве на юге Ливана после того, как в пятницу вступило в силу соглашение о прекращении огня с Ливаном, говорится в заявлении ЦАХАЛ.
Имя убитого солдата - уорент-офицер Барак Кальфон, ему было 48 лет, он из 7056-го батальона 226-й резервной десантно-штурмовой бригады.
Отмечается, что инцидент произошёл, когда резервисты осматривали здание в деревне Джеббейн на юге Ливана в поисках оружия.
Во время проверки сработало взрывное устройство «Хезболлы», в результате чего погиб Калфон и были ранены еще трое военнослужащих, в том числе двое - средней тяжести и один - легкой. Согласно первоначальному расследованию ЦАХАЛ, бомба не была приведена в действие дистанционно.
Дальнейшие подробности выясняются военными. Раненые военнослужащие были доставлены по воздуху в больницу на севере Израиля, а их семьи были уведомлены об этом, добавляют в ЦАХАЛ.