ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածությունը հանկարծակի սրվել է. հրադադարի ժամանակ Հորմուզի նեղուցի ժամանակավոր բացման մասին երկու կողմերի հայտարարություններից հետո․ Իրանը կրկին փակել է այն՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի բազմաթիվ խախտումները և Վաշինգտոնին մեղադրելով «ծովահենության» մեջ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը արտահերթ հանդիպում է հրավիրել։
NEWS.am-ը ներկայացնում է լույս կիրակի գիշերը Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած առանցքային իրադարձությունների հակիրճ տեսությունը։
• Նյու Դելիում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանը կանչվել է Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ նախարարի հետ հանդիպման։ Ըստ հաղորդագրության, հանդիպման ընթացքում արտաքին գործերի նախարարը Հնդկաստանի խորը մտահոգությունն է հայտնել Հորմուզի նեղուցում հնդկական դրոշով երկու նավերի գնդակոծման կապակցությամբ։
• Իրանը, որը շաբաթ օրը կրկին սահմանափակումներ է մտցրել Հորմուզի նեղուցն անցնելու համար, հայտարարել է, որ առաջնահերթություն կտա անցման համար վճարող նավերին։ Ընդ որում, վճարում չկատարած նավերի անցումը «կհետաձգվի»։
• Իսրայելական հրետանին, չնայած հրադադարին, գնդակոծում է Լիբանանի հարավի կենտրոնական հատվածը։ Լիբանանի իշխանությունների՝ մինչև զինադադարի կնքումն իրականացրած նախնական գնահատականը ցույց է տվել, որ իսրայելական հարձակումների հետևանքով ավերվել կամ վնասվել է մոտ 40 000 տուն։
Բեյրութի հարավային արվարձաններն ամենաշատ տուժած շրջանների թվում են, որոնց հաջորդում են Լիբանանի հարավի բոլոր շրջանները։
• Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը շաբաթ օրն իր ելույթում հայտարարել է, որ անձամբ է զգուշացրել ԱՄՆ պատվիրակությանը Իսլամաբադում՝ Հորմուզի նեղուցում իրավիճակի սրումից խուսափելու համար։
«Ամերիկյան պատվիրակությանն ասացի, որ եթե նրանց ականորս նավը նույնիսկ մի փոքր շարժվի իր դիրքից, մենք անպայման կրակ կբացենք դրա ուղղությամբ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԱՄՆ պատվիրակությունը 15 րոպե է խնդրել հետադարձի հրամանը փոխանցելու համար։
• Հորմուզի նեղուցում պայմաններն այլևս երբեք չեն վերադառնա նախապատերազմյան վիճակին, հայտարարել է Իրանի ազգային անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Բորուջերդին։ Հորմուզի նեղուցով անցնելու համար վճարը ռիալով գանձելը դիտարկվում է որպես գերակա դիրքորոշում՝ ազգային արժույթն ամրապնդելու նպատակով, և Կենտրոնական բանկը պետք է հաստատի թվային ռիալն ու այն դնի դրամական շրջանառության մեջ։

Напряжённость между США и Ираном внезапно усилилась: после заявлений обеих сторон о временном открытии Ормузского пролива на время предварительного прекращения огня Иран вновь его закрыл, сославшись на неоднократные нарушения со стороны США и обвинив Вашингтон в «морском пиратстве». Президент США Дональд Трамп созвал внеочередную встречу в Белом доме.
Новости Армении – NEWS.am представляет краткий обзор ключевых событий, произошедших на Ближнем Востоке в ночь на воскресенье.
• Посол Исламской Республики Иран в Нью-Дели был вызван Министерством иностранных дел Индии на встречу с министром иностранных дел. Согласно сообщению, в ходе встречи министр иностранных дел выразил глубокую обеспокоенность Индии в связи с обстрелом двух судов под индийским флагом в Ормузском проливе.
• Иран, который в субботу вновь ввёл ограничения на пересечение Ормузского пролива, заявил, что будет отдавать предпочтение судам, которые платят за свой проход. При этом проход судов, которые не оплатят сборы, будет «отложен».
• Израильская артиллерия, несмотря на прекращение огня, обстреливает центральный сектор южного Ливана. Предварительная оценка, проведенная ливанскими властями до заключения перемирия, показала, что в результате израильских атак было разрушено или повреждено около 40 000 домов.
Южные пригороды Бейрута оказались в числе наиболее пострадавших районов, за ними следовали районы по всему южному Ливану.
• Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф в своем выступлении в субботу заявил, что он лично предостерег делегацию США в Исламабаде от эскалации в Ормузском проливе.
«Я сказал американской делегации, что если их тральщик сдвинется хотя бы на часть со своей позиции, мы обязательно откроем по нему огонь», - сказал он, добавив, что делегация США попросила 15 минут, чтобы передать приказ повернуть назад.
• Условия в Ормузском проливе уже никогда не вернутся к состоянию, которое было до войны, заявил член Комиссии по национальной безопасности Ирана Боруджерди. Взимание платы за проход через Ормузский пролив в риалах рассматривается как преобладающая позиция с целью укрепления национальной валюты, и Центральный банк должен утвердить цифровой риал и ввести его в денежный оборот.