Իսրայելական ավիահարվածների հետևանքով ուրբաթ Լիբանանում վեց մարդ է զոհվել՝ չնայած գործող հրադադարին։ Այս մասին հայտնում է AFP-ն՝ վկայակոչելով Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալները։
«Ապրիլի 24-ին, Լիբանանի հարավին իսրայելական թշնամու հասցրած ավիահարվածների հետևանքով զոհվել է վեց քաղաքացի, ևս երկուսը վիրավորվել են»,- ասված է նախարարության հայտարարության մեջ։
Ըստ գերատեսչության տվյալների, երկու մարդ սպանվել է Վադի ալ Հուջայրում, երկուսը՝ Տուլինում, և մեկական մարդ՝ Սրիֆայում ու Յատերում։ Բոլոր բնակավայրերը գտնվում են Լիբանանի հարավում։
Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերը (UNIFIL) ուրբաթ հայտնել են, որ ինդոնեզացի զինծառայողը մահացել է հիվանդանոցում՝ մարտի 29-ին իրենց բազայի վրա կատարված հարձակման ժամանակ ստացած վերքերից։
UNIFIL-ի տվյալներով, մարտի 29-ի հարձակման ժամանակ մեկ ինդոնեզացի զինվոր սպանվել էր, ևս մեկը՝ վիրավորվել։ ՄԱԿ-ի անցկացրած նախնական հետաքննությունը պարզել է, որ զինվորը սպանվել է իսրայելական տանկի արկից։
Ավելի վաղ՝ ուրբաթ օրը, իսրայելական բանակը հայտարարել էր, որ վեց մարդ է սպանել Լիբանանի հարավային Բինթ Ջբեյլ քաղաքում, որտեղ ապրիլի 17-ի հրադադարին նախորդած օրերին կատաղի մարտեր էին ընթանում իսրայելական զորքերի և «Հեզբոլլահ» շարժման միջև։ Իսրայելական բանակը պնդում է, որ Բինթ Ջբեյլում սպանված բոլոր վեց անձինք «Հեզբոլլահի» գրոհայիններ էին։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով, մարտի 2-ի դրությամբ պատերազմի սկզբից ի վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով Լիբանանում զոհվել է 2491 մարդ։

В результате израильских авиаударов в Ливане в пятницу погибли шесть человек, несмотря на продолжающееся прекращение огня, сообщает AFP со ссылкой над данные Минздрава Ливана.
«В результате авиаударов израильского противника по южному Ливану сегодня, 24 апреля, погибли шесть граждан и еще двое получили ранения», - говорится в заявлении министерства.
По данным министерства, два человека были убиты в Вади аль-Худжайр, двое - в Тулине и по одному - в Срифе и Ятере, все на юге Ливана.
Миротворческие силы ООН в Ливане (ВСООНЛ)  также сообщили в пятницу, что индонезийский военнослужащий скончался в больнице от ран, полученных 29 марта в результате нападения на его базу.
По данным ВСООНЛ, во время нападения 29 марта один индонезийский солдат был убит, а другой ранен.
Предварительное расследование, проведенное ООН, установило, что солдат был убит снарядом израильского танка. Ранее в пятницу израильская армия заявила, что убила шесть человек в южном ливанском городе Бинт-Джбейл, где в течение нескольких дней, предшествовавших прекращению огня 17 апреля, шли ожесточенные бои между израильскими войсками и движением «Хезболла».
Израильская армия заявила, что все шесть человек, убитых в Бинт-Джбейле, были боевиками»Хезболлы».
По данным министерства здравоохранения Ливана, с начала войны 2 марта в результате израильских нападений в Ливане погиб 2491 человек.