ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը շաբաթ օրը Արաբական ծովում պատժամիջոցների տակ գտնվող նավ են կալանել։ Գործողությունն իրականացվել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից իրանական էներգակիրների արտահանման շրջափակման շրջանակում. հայտնում է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM)։
Հաղորդագրության համաձայն, «Sevan» լցանավը «ստվերային նավատորմի» այն 19 նավերի թվում էր, որոնց նկատմամբ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը ուրբաթ պատժամիջոցներ էր սահմանել։ Դրանք առնչվում են «միլիարդավոր դոլարների իրանական էներգետիկ, նավթագազային արտադրանքի, այդ թվում՝ պրոպանի և բուտանի՝ արտասահմանյան շուկաներ տեղափոխմանը»։
Կենտրոնական հրամանատարության տվյալներով, շաբաթ օրը ԱՄՆ ռազմածովային ուժերն ուղղաթիռ են ուղարկել առևտրային նավը կալանելու համար։ Վերջինս ենթարկվել է ամերիկացի զինվորականների հրամանին և ուղեկցությամբ հետ է շրջվել դեպի Իրան։
«Sevan» լցանավը, որը նախկինում ևս իրանական բեռներ է փոխադրել, այս շաբաթ նկատվել էր Հորմուզի նեղուցին մոտենալիս։ Նավը պատկանում է Դուբայում տեղակայված Anka Energy & Logistics Co ընկերությանը և կառավարվում է դրա կողմից։
ԱՄՆ զինված ուժերը շարունակում են ուժեղացնել իրանական նավահանգիստներ մտնող կամ այնտեղից դուրս եկող նավերի շրջափակումը։ Այս միջոցառումների մեկնարկից ի վեր վերաուղղորդվել է 37 նավ, հայտնել է Կենտրոնական հրամանատարությունը։

Военно-морские силы США перехватили в субботу в Аравийском море судно, подпадающее под санкции, в рамках блокады администрацией президента США Дональда Трампа экспорта иранских энергоносителей, сообщает Центральное командование США (CENTCOM).
Согласно сообщению, танкер «Sevan» был в числе 19 судов «теневого флота», на которые Министерство финансов США наложило санкции в пятницу за его причастность к «транспортировке иранских энергетических, нефтегазовых продуктов на миллиарды долларов, включая пропан и бутан, на зарубежные рынки».
По данным Центрального командования, в субботу военно-морские силы США направили вертолет для перехвата торгового судна, которое впоследствии подчинилось приказу американских военных повернуть обратно в Иран под конвоем.
Танкер «Sevan», который в прошлом перевозил иранские грузы, был обнаружен на этой неделе на подходе к Ормузскому проливу.
Судно принадлежит и управляется компанией Anka Energy & Logistics Co, базирующейся в Дубае.
Вооруженные силы США продолжают усиливать блокаду судов, заходящих в иранские порты или покидающих их, и с начала действия этих мер было перенаправлено 37 судов, сообщило Центральное командование.