Տարածաշրջանային առևտրի խթանմանն ուղղված քաղաքականության արմատական վերանայման շրջանակում Պակիստանը որոշել է թույլտվություն տալ իր տարածքով դեպի Իրան բեռնափոխադրումների տարանցման համար։ Այս մասին հայտնում է The Express Tribune պարբերականը՝ հղում անելով երկրի առևտրի նախարարությանը։
Պակիստանի գերատեսչության կողմից ընդունված «Իրանի հետ տարանցիկ առևտրի մասին, 2026» նոր օրենքն արդեն ուժի մեջ է մտել։ Այն թույլ է տալիս ցանկացած երրորդ երկրից եկող ապրանքները Պակիստանի տարածքով տեղափոխել և հասցնել Իրանի համապատասխան կետեր։ Պարբերականի գնահատմամբ՝ այս որոշումը «առանցքային քայլ է» անդրսահմանային առևտրի ընդլայնման և տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ամրապնդման ճանապարհին։
Այս որոշման իրականացման համար Պակիստանի կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել 1950 թվականի «Ներմուծման և արտահանման վերահսկողության մասին» օրենքում՝ ապահովելով տարանցիկ համաձայնագրի իրավական հիմքերը։մՊաշտոնյաների պարզաբանմամբ՝ նոր կարգավորումը վերաբերում է բացառապես այն ապրանքներին, որոնք արտադրված են Պակիստանի սահմաններից դուրս և տեղափոխվում են երկրի տարածքով՝ դեպի Իրան։ Նրանք նաև հավելել են, որ Գվադար, Կարաչի և Քասիմ նավահանգիստները կդառնան հիմնական տարանցիկ հանգույցները՝ լոգիստիկ ճկունություն ապահովելով առևտրականների և բեռնափոխադրող օպերատորների համար։

The Pakistani government has notified the Transit of Goods Order 2026, formally allowing the transportation of goods to Iran through Pakistan under a defined legal and regulatory framework, a notification said on Sunday.
Issued under the Imports and Exports (Control) Act, 1950, and in pursuance of the 2008 Pakistan-Iran agreement on international transport of passengers and goods by road, the order has come into force immediately, reports The Express Tribune.
“The Transit of Goods through the territory of Pakistan Order 2026 shall come into force at once,” the notification stated.
According to the notification, new transit routes had been announced under the order, with Gwadar, Karachi, and Taftan designated for transit cargo movement.
The order defined transit as the movement of goods through Pakistan as part of a journey that began and ended outside the country, and transit transport corridors as specified routes for such movement.
It also defined cross-stuffing as the transfer of goods between containers or modes of transport in accordance with customs regulations, and customs security as an encashable financial guarantee equivalent to applicable import levies.
The scope of the order applied to goods consigned from third countries and destined for Iran via Pakistani territory.
Multiple transit corridors have been designated for cargo movement.
The notification stated that transit cargo would be regulated under the Customs Act, 1969, and relevant rules and procedures of the Federal Board of Revenue (FBR), with submission of financial guarantees made mandatory for transit consignments.
The Ministry of Commerce said goods originating from third countries and destined for Iran would be allowed to pass through Pakistan under the new arrangement.