Տարածաշրջանային առևտրի խթանմանն ուղղված քաղաքականության արմատական վերանայման շրջանակում Պակիստանը որոշել է թույլտվություն տալ իր տարածքով դեպի Իրան բեռնափոխադրումների տարանցման համար։ Այս մասին հայտնում է The Express Tribune պարբերականը՝ հղում անելով երկրի առևտրի նախարարությանը։
Պակիստանի գերատեսչության կողմից ընդունված «Իրանի հետ տարանցիկ առևտրի մասին, 2026» նոր օրենքն արդեն ուժի մեջ է մտել։ Այն թույլ է տալիս ցանկացած երրորդ երկրից եկող ապրանքները Պակիստանի տարածքով տեղափոխել և հասցնել Իրանի համապատասխան կետեր։ Պարբերականի գնահատմամբ՝ այս որոշումը «առանցքային քայլ է» անդրսահմանային առևտրի ընդլայնման և տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ամրապնդման ճանապարհին։
Այս որոշման իրականացման համար Պակիստանի կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել 1950 թվականի «Ներմուծման և արտահանման վերահսկողության մասին» օրենքում՝ ապահովելով տարանցիկ համաձայնագրի իրավական հիմքերը։մՊաշտոնյաների պարզաբանմամբ՝ նոր կարգավորումը վերաբերում է բացառապես այն ապրանքներին, որոնք արտադրված են Պակիստանի սահմաններից դուրս և տեղափոխվում են երկրի տարածքով՝ դեպի Իրան։ Նրանք նաև հավելել են, որ Գվադար, Կարաչի և Քասիմ նավահանգիստները կդառնան հիմնական տարանցիկ հանգույցները՝ լոգիստիկ ճկունություն ապահովելով առևտրականների և բեռնափոխադրող օպերատորների համար։

Пакистан принял решение разрешить транзит товаров в Иран через свою территорию в рамках значительного изменения политики в интересах содействия региональной торговле. Об этом сообщила газета The Express Tribune со ссылкой на министерство торговли исламской республики.
Вступившее в силу постановление пакистанского Минторга - «О транзитной торговле с Ираном, 2026» позволяет транспортировать товары из любой третьей страны через Пакистан и доставлять их в указанные пункты в Иране. Это решение стало, по оценке издания, «важным шагом на пути к расширению трансграничной торговли».
Для реализации такого решения правительство внесло поправки в Закон о контроле за импортом и экспортом 1950 года, обеспечив правовую основу для транзитного соглашения. По словам чиновников, распоряжение будет применяться конкретно к товарам, происходящим из-за пределов Пакистана и транспортируемым через пакистанскую территорию по пути в Иран. Официальные лица отметили, что маршруты через Гвадар, Карачи и Порт-Касим станут основными транзитными пунктами, обеспечивая гибкость для торговцев и логистических операторов.