Լրատվամիջոցներում արտահոսքը, թե Վաշինգտոնում, Լոնդոնում, Փարիզում, Հռոմում եւ Անկարայում Սիրիա ներխուժման գաղտնի ծրագիր է պատրաստվում, ոչ այլ ինչ է, քան տեղեկատվական պատերազմի մաս: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սիրիայում Հայաստանի նախկին դեսպան, արաբագետ Դավիթ Հովհաննիսյանը` նշելով, որ տվյալ փուլում ներխուժում չի լինի, քանի որ դրա համար իրական առիթ չկա:
Հովհաննիսյանի խոսքով` այս փուլում տեղեկատվական պատերազմ է իրականացվում, եւ տեղեկատվական արտահոսքերը, մասնավորապես, իսրայելական լրատվամիջոցների կողմից, պետք է ընդունել որպես այդ գործընթացի մաս:
Մեկնաբանելով Թունիսում կայացած «Սիրիայի բարեկամների» հանդիպումը, Հովհաննիսյանը նշեց, որ Ռուսաստանն ու Չինաստանը դրան չեն մասնակցի, այնպես որ դժվար կլինի դրա արդյունքները համարել միջազգային ամբողջական դիրքորոշում:
Անդրադառնալով Սիրիայի եւ Լիբիայի միջեւ զուգահեռներին, Հովհաննիսյանը նշեց, որ Լիբիայում ղեկավարությունը չէր տիրապետում երկրում իրավիճակին, իսկ Սիրիայում իրավիճակն էապես տարբերվում է. «Սիրիայի իշխանությունները վերահսկում են իրավիճակը ողջ երկրում: Այնպես որ իրական առիթ, ոչ թե պատճառներ, քանի որ Սիրիա ներխուժելու պատճառները շատ են, տվյալ պահին չկա»:
Ինչպես տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, DEBKAfile ռազմական հետազոտության գործակալության տեղեկություններով, ԱՄՆ-ը, Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Թուրքիան գաղտնի ծրագիր են պատրաստում Սիրիա ռազմական ներխուժում իրականացրելու շուրջ: Ըստ գործակալության` վերջանական որոշումը պետք է ընդունի ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման` Պենտագոնի կողմից պատրաստված ծրագրի հիման վրա:

The information which had appeared in the media that Washington, London, Paris, Rome and Ankara are preparing a secret invasion to Syria is nothing more than an action of information war, Arabist David Hovhannisyan told the reporter of Armenian News-NEWS.am explaining that currently the West does not have any real cause.
According to Hovhannisyan, an information war is taking place currently and the media leaks especially that of the Israeli media are part of that war.
Comparing the situations in Syria and Lebanon, Hovhannisyan pointed out that in Lebanon the government did not control the situation in the country whereas in Syria the situation is different.
“The Lebanese Government in Tripoli ruled only a few cities, whereas in Syria the government rules over the whole country. Thus, there are no real plans but only reasons to invade Syria,” he added.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, according to the DEBKafile military research agency, Washington, London, Paris, Rome and Ankara are planning a secret invasion to Syria.