Ֆուտբոլի Իրանի առաջնությունում ընդմիջում էր հայտարարված, եւ այդ երկրի ակումբներում հանդես եկող հայ ֆուտբոլիստները, օգտագործելով առիթը, ժամանել էին Հայաստան կարճատեւ արձակուրդի: NEWS.am-ի թղթակիցը զրուցել է «Մեսի» պաշտպան Արարատ Առաքելյանի հետ, ով մինչեւ Իրան տեղափոխվելը հանդես էր գալիս «Բանանցի» կազմում:
Արարատ, ինչպե՞ս են գործերդ «Մեսում»:
Շնորհակալ եմ, ամեն ինչ լավ է: Հիմա Իրանում կարճատեւ դադար է առաջնությունում, ես էլ կարողացա մեկ շաբաթով գալ Հայաստան: Մարզավիճակս լավ է, եւ կարեւորը դա է: Ճիշտ է, թիմի վերջին երկու խաղերին չմասնակցեցի, բայց թեթեւ վնասվածքն էր պատճառը: Մարզչի հետ զրուցեցի ու որոշեցինք թեթեւ հանգիստ տալ, որպեսզի վնասվածքը չխորանա: Մկանային թեթեւ վնասվածք էր: Այս հանգիստն էլ նպաստեց լիովին ապաքինվելուն: Հայաստանում մեկ շաբաթ մարզվեցի, ամեն ինչ նորմալ է: Հիմա արդեն մեկնում եմ Թեհրան, այնուհետեւ թիմի կազմում կմեկնենք Դուբայ ուսումնամարզական հավաքի: Մարտի 10-ին վերսկսվում է առաջնությունը, ու մրցելու ենք Իրանի փոխչեմպիոն «Պերսեպոլիսի» հետ:
Իսկ «Մեսը» ինչպե՞ս է հանդես գալիս:
Այս պահի դրությամբ մեր թիմը 18 թիմերի մեջ 13-րդ տեղում է: Բայց աղյուսակում թիմերը ընթանում են շատ մեծ խտությամբ: Տեսեք` Վալերի Ալեքսանյանի եւ Լևոն Պաչաջյանի թիմը հիմա 9-րդ տեղում է 33 միավորով, մենք ունենք 30 միավոր: Երկու հաղթանակը միանգամից թիմին կարող է բարձրացնել 6-7 հորիզոնականներ:
Քո պայմանագիրը ե՞րբ է ավարտվում «Մեսի» հետ:
Առաջնությունը Իրանում ավարտվում է մայիսի 11-ին: Իմ պայմանագիրը ավարտվում է հունիսի 15-ին: Բայց եթե առաջնությունը ավարտվի, ու ես չուզենամ երկարաձգել պայմանագիրը, արդեն կարող եմ վերադառնալ Հայաստան: Հիմա «Մեսը» ուզում է երկարաձգել ինձ հետ պայմանագիրը, բայց ես ասել եմ, որ դեռ կմտածեմ: Ուզում եմ տեղափոխվել Ռուսաստան կամ Ուկրաինա: Բացի այդ էլ շատ եմ ուզում հանդես գալ Հայաստանի ազգային հավաքականի կազմում:
Ռուսաստանից կամ Ուկրաինայից առաջարկություններ կա՞ն:
Կոնկրետ առաջարկություններ չկան, բայց այդ ուղղությամբ աշխատում ենք:
Փաստորեն կարծում ես, որ հանդես գալով Ուկրաինայում կամ Ռուսաստանում` հավաքական վերադառնալու շանս կլինի՞:
Դե ինձ համար հավաքական վերադառնալն է ամենակարեւորը: Չէի ասի, որ Ռուսաստանի կամ Ուկրաինայի առաջնությունները շատ են բարձր իրենց խաղամակարդակով Իրանի առաջնությունից, բայց ամեն դեպքում որոշ տարբերությոն կա, եւ դա կնպաստի իմ ելույթներին: Ինչ վերաբերում է հավաքականին, ապա ես ազգային թիմի կազմում միշտ էլ հանդես եմ եկել անմնացորդ նվիրումով ու սրտով:
Ի՞նչ կասես հավաքականի առաջիկա երկու հանդիպումների համար:
Հիմա դեռեւս նախապատրաստական ժամանակահատված է ֆուտբոլիստների համար, եւ, իհարկե, տղաների մարզավիճակը ամենաբարձր մակարդակի վրա չէ: Բայց ես համոզված եմ, որ մեր թիմը կխաղա այնպես, ինչպես արդեն մենք տեսել ենք:

В чемпионате Ирана по футболу объявлен перерыв, а потому армянские футболисты, выступающие в первенстве этой страны, получили возможность вернуться в Армению. Корреспондент Новости Армении – NEWS.am побеседовал с защитником «Меса» Араратом Аракеляном.
Арарат, как обстоят твои дела в «Месе»?
Сейчас в иранском чемпионате краткосрочный перерыв, и я смог на неделю прилететь в Армению. Я в хорошей физической форме, и это самое главное. Правда, я не принял участие в двух последних матчах команды по причине легкого повреждения. Поговорили с тренером и решили не рисковать. Этот отдых тоже способствует моему восстановлению. Я тренировался всю неделю в Армении, теперь должен лететь в Тегеран, откуда вместе с командой отправимся на сборы в Дубай. 10-го марта возобновится чемпионат, и нам предстоит сыграть с вице-чемпионом Ирана «Персиполисом».
Как выступает «Мес» в нынешнем сезоне?
В данный момент команда занимает 13-ое место из 18-и. Но в таблице очень высокая плотность. Например, команда Левона Пачаджяна и Валерия Алексаняна сейчас идет 9-ой и имеет 33 очка, в то время как у нас 30 очков. Две победы могут помочь нам подняться сразу на 6-7 места.
Когда заканчивается твой контракт с «Месом»?
Чемпионат Ирана завершится 11-го мая, а мой контракт истекает 15-го июня. Если по окончании сезона я не захочу продлевать контракт, то я могу сразу вернуться в Армению. «Мес» хочет продолжить сотрудничество, но я попросил дать мне время на принятие решения. Хочу перебраться в чемпионат России или Украины. И, конечно, очень хочу выступать за национальную сборную.
Есть ли предложения из Украины или России?
Конкретных предложений пока нет, но мы работаем в этом направлении.
Возрастут ли твои шансы вернуться в состав сборной, если ты будешь играть в чемпионате России или Украины?
Самое важное для меня – вернуться в сборную. Я бы не сказал, что первенства России и Украины сильно превосходят по своему уровню чемпионат Ирана, но есть существенные различия, и это улучшит мои выступления. Что касается сборной, то я всегда отдавался играм за национальную команду без остатка, всем сердцем.
Что скажешь о двух предстоящих играх сборной?
Сейчас идет подготовительный период, и наши игроки не на пике физической формы. Но я думаю, что команда покажет тот футбол, который мы уже видели.