Իրանում պատերազմը կարող է լուրջ անկայունություն առաջացնել Կովկասում եւ անվերահսկելի միգրացիոն գործընթացներ հրահրել: Այդ մասին փետրվարի 29-ին լրագրողներին հայտնել է ԱՊՀ Հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Նովիկովը:
Նրա խոսքով, եթե ագրեսիա սկսվի, դժվար է հաշվարկել, թե ինչ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժեր կարող են տեղի ունենալ: «Հնարավոր են միգրացիոն տհաճություններ»,-նշել է Նովիկովը:
Հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավարը չի բացառել, որ ռազմական գործողությունների դեպքում Իրանից փախստականների հոսք կսկսվի դեպի հարեւան ԱՊՀ երկրներ: Նա հիշեցրել է, որ Իրանում բնակվում են մեծ քանակությամբ էթնիկ ադրբեջանցիներ:
«Արվում է ամեն հնարավորը, որ Կասպից ծովի ջրատարածքում եւ Հարավային Կովկասում նման անկայունություն չստեղծվի»,-ասել է նա, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

MOSCOW. – A war in Iran could cause a serious instability in the Caucasus and prompt uncontrollable migration processes, CIS Anti-Terrorism Center Director Andrei Novikov told news reporters on Wednesday.
In his words, if an aggression is waged, the likely geopolitical shifts will be difficult to calculate. “Immigration inconveniences are possible,” Novikov stated.
The Anti-Terrorism Center Director also did not rule out that in case of military operations, a refugee flow could start from Iran toward neighboring CIS countries. He also reminded that a large number of ethnic Azerbaijanis live in Iran.
“Everything possible is being done so that such instability is not created in the Caspian Basin and in the South Caucasus,” Andrei Novikov maintained, RIA Novosti News Agency of Russia informs.