2012 թվականի հունվարին Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտներն աճել են 3%-ով եւ կազմել 58,8 միլիարդ դրամ կամ 151 միլիոն դոլար: Այս մասին, այսօր` մարտի 5-ին, լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարարության բյուջետային հաշվետվությունների եւ վերլուծությունների վարչության պետ Գայանե Զարգարյանը:
Հարկերի, տուրքերի եւ սոցիալական վճարների ծավալը կազմել է 55,4 միլիարդ, որը հիմնականում պայմանավորված է ԱԱՀ-ով:
Եկամտի աճը կազմել է 4,6%: Հիմնականում հարկային վճարումների մասով գրանցվել է աճ, բացառությամբ` շահութահարկի:
Հունվարին բյուջեի ծախսը կազմել է 37,2 միլիարդ դրամ կամ մոտավորապես 96 միլիոն դոլար: Նախորդ հունվարի հետ համեմատած`ծախսերն ավելացել են 0,7%-ով: Բյուջեի հավելուրդը կազմել է 21,6 միլիարդ դրամ` համեմատած 2012 թվականի առաջին եռամսյակի ծրագրային 27,3 միլիարդ դեֆիցիտի հետ: Հիմնական ծախսերը եղել են ընթացիկ, որոնք կազմել են 36,4 միլիարդ դրամ, եւ որոնք աճել են 3,5%-ով:

YEREVAN. – Armenia’s state budget revenue increased by 3 percent, in January 2012, and comprised US$ 151 million, Finance Ministry official Gayane Zargaryan informed reporters on Monday.
Total tax, tariff, and social payments made up AMD 55.4 billion, which were primarily conditioned on the value added tax.
The revenue growth was at 4.6 percent. By and large, the tax payments—except for income tax—likewise increased.
The budget spending was close to $96 million in January 2012, and the expenditures grew by 0.7 percent as compared with January 2011. The main expenditures were current, comprising AMD 36.4 billion, and they increased by 3.5 percent.