Աշխատանքային այցով Լիտվայում գտնվող` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակությունն, այսօր` մարտի 8-ին, Վիլնյուսում հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Էվալդաս Իգնատյավիչյուսի հետ:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների հետագա սերտացումը, քննարկվել է Հայաստան-Լիտվա փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով մայիսի 6-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին` հայկական կողմն ընդգծել է ընտրական գործընթացները ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան կազմակերպելու եւ իրականացնելու երկրի իշխանությունների կամքը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է Լիտվայի դերը`որպես ժողովրդավարական արժեհամակարգի հաստատման փորձառու պետության` նշելով, որ վերջինս կարող է օժանդակել Հայաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին` բարեփոխումների ամրագրման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի արդյունավետության հարցում:
Լիտվայի ԱԳ փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ 2013-ին Վիլնյուսում տեղի կունենա ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովը, նույն թվականին Լիտվան կստանձնի Եվրամիության նախագահությունը: Նա հաստատել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին աջակցելու լիտվական կողմի պատրաստակամությունը:
ԼՂ հակամարտության առնչությամբ` Իգնատյավիչյուսը վերահաստատել է Լիտվայի պաշտոնական դիրքորոշումը հակամարտության կարգավորման շուրջ` ամրագրված 3 հայտնի սկզբունքների հիման վրա:
Հայկական կողմն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի: «Եվրոպայում հասկացել են, որ Ադրբեջանի նավթը չի կարող ավելի թանկ լինել, քան անկախության համար թափված հայերի արյունը»,-ասել է Շարմազանովը:

Парламентская делегация Армении во главе с вице-спикером Эдуардом Шармазановым 8 марта в литовской столице Вильнюсе провела встречу с заместителем министра иностранных дел Литвы Эвальдасом Игнатявичусом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, стороны отметили необходимость дальнейшего сближения отношений между двумя странами, обсудили вопросы взаимодействия Армении и Литвы.
Говоря о предстоящих 6 мая выборах в парламент Армении, армянская сторона подчеркнула стремление властей Армении организовать и провести их в соответствии с демократическими стандартами.
Шармазанов отметил важную роль Литвы в качестве опытного государства в вопросе установления демократической системы ценностей, отметив, что она может помочь Армении на пути евроинтеграции.
Замглавы МИД Литвы отметил, что в 2013 г. в Вильнюсе пройдет саммит «Восточного партнерства», в том же году к Литве перейдет председательство в Евросоюзе. Он подтвердил готовность Литвы содействовать процессу реформ в Армении.
В связи с нагорно-карабахским конфликтом Эвальдас Игнатявичус вновь озвучил официальную позицию Литвы, основанную на 3 известных принципах.
Армянская сторона подчеркнула, что международное признание Арцаха не имеет альтернативы. «В Европе поняли, что азербайджанская нефть не может быть дороже, чем кровь армян, пролитая за независимость», - сказал Шармазанов.