Հայ ազգային կոնգրեսի քաղաքային խորհուրդը մեկ ամիս շարունակ փորձել է կոնսեսուսի միջոցով կազմել ՀԱԿ-ի համամասնական ցուցակը, ինչից հետո որոշել է, որ դա կանի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Այդ մասին, այսօր` մարտի 12-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության ղեկավար Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Նա հավելել է, որ չի բացառում, որ այդ հանգամանքը կարող է դժգոհություն առաջացնել. «Հնարավոր է, որ դժգոհություններ լինեն, նույնիսկ ես կարող եմ դժգոհ լինել, սակայն կլռեմ, քաի որ ՀԱԿ-ն ունի ավելի էական նպատակներ եւ գաղափարներ: Երեք լիտրանոց տարայի մեջ դժվար է հինգ լիտր ջուր լցնել»:
Նրա խոսքով, ՀԱԿ-ում չկան դեմոկրատիայի հետ կապված խնդիրներ. «ՀԱԿ-ը շարունակում է կոնսոլիդացված մնալ եւ չի շեղվել իր ուղուց: Եթե որոշ մարդիկ կարծում են, որ չի կարելի մասնակցել ընտրություններին, ապա դա չի նշանակում, որ մնացած կուսակցությունները պետք է հետեւեն իրենց օրինակին»:

Политсовет Армянского национального конгресса в течение месяца пытался путем консенсуса составить пропорциональный список, после чего решил, что это сделает Левон Тер-Петросян. Об этом на пресс-конференции 12 марта заявила председатель Социал-демократической партии Гнчакян Людмила Саркисян.
Саркисян добавила, что не исключает наличия недовольных этим обстоятельством: «Возможно, будут недовольства, даже я могу быть недовольна, однако промолчу, потому что перед Армянским национальным конгрессом  поставлены более значимые цели и идеи. В трехлитровой банке трудно поместить пять литров воды».
По ее словам, в  АНК нет проблемы связанной с демократией: «АНК продолжает оставаться консолидированным и не сошел со своего пути. Если некоторые люди считают, что не надо участвовать в выборах, то это не означает, что остальные партии должны последовать их примеру».