«Արմավիա» ընկերության եւ «Զվարթնոց» օդանավակայանի ներկայացուցիչները կհանդիպեն մարտի 13-ին, որպեսզի քննարկեն իրադրությունը եւ հետագա գործողությունները «Արմավիա» ընկերության` սպասարկման վարձն իջեցնելու պահանջների հետ կապված: Այդ մասին NEWS.am-ի լրագրողին հայտնել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամլո քարտուղար Նելլի Չերչինյանը:
Ընդ որում նա նշել է, որ ներկայումս «Արմավիա» ընկերության բոլոր չվերթները պարբերաբար իրականացվում են: Սակայն ինչպիսին կլինի իրադրությունը վաղվա բանակցություններից հետո, հայտնի չէ:
Հիշեցնենք, որ «Արմավիա» ընկերության եւ «Զվարթնոց» օդանավակայանի հարաբերությունները սրվել էին ընթացիկ ամսվա սկզբին: Մարտի 6-ին «Արմավիան» գործադուլ էր հայտարարել` իր գործողությունները մեկնաբանելով օդանավակայանի գնային քաղաքականությամբ:
Իր հերթին, «Միջազգային օդանավակայաններ` Հայաստան» ընկերությունը հայտարարել է, որ ըստ «Ռոսնավիգացիա» կազմակերպությունից ստացված հեռագրի, «Արմավիա» ընկերությանը կուտակված պարտքի պատճառով արգելված է Ռուսաստան չվերթներ իրականացնել եւ ներխուժել նրա օդային տարածք: Ընկերությունը բացասական է գնահատում «Արմավիա» ավիաընկերության կողմից շահարկումները եւ անհիմն ու սուտ մեկնաբանությունները եւ ցավում է, որ միակ ազգային փոխադրողը հայտնվել է նման իրադրության մեջ: Հենց նույն օրը կայացած բանակցությունների արդյունքում «Արմավիայի» չվերթները վերականգնվել են:

Представители компании «Армавиа» и аэропорта «Звартноц» встретятся 13 марта, чтобы обсудить ситуацию и дальнейшие действия в связи с требованиями компании «Армавиа» снизить плату за обслуживание. Об этом корреспонденту Новости Армении - NEWS.am сообщила пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации Армении Нелли Черчинян.
При этом она отметила, что в настоящее время все рейсы компании «Армавиа» регулярно выполняются. Однако какой будет ситуация после завтрашних переговоров, неизвестно.
Напомним, что отношения между компанией «Армавиа» и аэропортом «Звартноц» обострились в начале текущего месяца. 6 марта «Армавиа» объявила бессрочную забастовку, мотивируя свои действия ценовой политикой аэропорта.
В свою очередь, ЗАО «Международные аэропорты - Армения» заявило о том, что, согласно телеграмме, полученной из организации «Роснавигация», из-за накопленной задолженности компании «Армавиа» запрещено осуществлять рейсы в Россию и входить в ее воздушное пространство. Компания отрицательно оценивает  спекуляции со стороны авиакомпании «Армавиа» и безосновательные и ложные комментарии и сожалеет, что единственный национальный перевозчик оказался в такой ситуации. По итогам состоявшихся в тот же день переговоров полеты «Армавиа» были возобновлены.