Նախիջեւանում քաղաքական հայացքների պատճառով կարելի է մնալ առանց բժշկական օգնության: Այստեղ անգամ բժիշկներն են հաշվի առնում հիվանդների քաղաքական դիրքորոշումը, եւ դժգոհություն հայտնող անձինք, հատկապես` ընդդիմադիրները, կարող են զրկվել բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունից: Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական «Թուրան» գործակալությունը:
Գործակալության տվյալներով` Նախիջեւանի բնակիչ Սեվինդիկ Ահմեդովը սոցիալական ծանր դրության պատճառով փորձել է վերջ դնել կյանքին մեծ քանակությամբ դեղամիջոցներ ընդունելով: Նախիջեւանի ոչ մի բուժհաստատություն նրան չի ընդունել, քանի որ վերջինս «Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» ընդդիմադիր կուսակցության անդամ է:
Վերջիվերջո, նրան տեղավորել են Նախիջեւանի հոգեբուժական դիսպանսերում, բայց երեք օր անց դուրս գրել: Տեղի իրավապաշտպան Իլգար Նասիբովը հայտարարել է, որ Սեւինդիկի վիճակը դուրս գրվելիս վատ է եղել, նա հազիվ է կարողացել խոսել: Նասիբովը գլխավոր բժշկի հետ զրուցելու փորձ է արել, բայց շենք մտնել չեն թույլատրել, հսկիչն արգելել է:
Սեւինդիկ Ահմեդովը մասնագիտությամբ ինժեներ է, գործազուրկ: Միակ բանը, որը նրան առաջարկում են` աշխատել բակապահ:
Ահմեդովը երեք երեխաների հայր է, նրա մայրը եւ կինը շաքարախտով են տառապում:
Ահմեդովի ընտանիքի անդամներին կանչել են Ազգային անվտանգության նախարարություն եւ նրանց վրա ճնշում գործադրել այն բանի համար, որ նա ինքնասպանության փորձ է կատարել: Իրավապաշտպանները կարծում են, որ Ահմեդովի ապագայի ամբողջ պատասխանատվությունն ընկած է Նախիջեւանի իշխանությունների վրա: Ըստ նրանց գնահատման` այստեղ իրենց իրավունքները պաշտպանող մարդկանց անվանում են խելագար եւ ուղարկում հոգեբուժարան, իսկ իսկապես հիվանդներին չեն բուժում, քանի որ նրանք ընդդիմադիր են:

Physicians in Nakhichevan refuse to treat opposition members
The people in Nakhichevan, Azerbaijan, could be left without medical assistance simply because of their political views. Even the local doctors take into account the patients’ political positions, and especially the opposition members could be deprived of medical care, Turan News Agency of Azerbaijan reports.
According to the Agency, Nakhichevan resident Sevindik Ahmedov had decided to commit suicide, because of his dire social condition, by swallowing a large number of pills. But no medical facility in Nakhichevan admitted him in, since he is a member of the opposition People’s Front of Azerbaijan Party.
Ahmedov was ultimately admitted to the Psychiatric Dispensary of Nakhichevan, but he was discharged three days later. And the local human rights advocate stated that Sevindik Ahmedov was in bad condition when he was discharged and could hardly speak.
Also, Ahmedov’s family members were summoned to the National Security Ministry, and pressure was exerted upon them because he had attempted to end his life.