ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտը (Մեծ Բրիտանիա) եւ Աքսել Ֆիշերը (Գերմանիա) կրկնել են իրենց կոչը` «վսըահություն ներշնչող հրապարակային հետաքննություն» իրականացնել 2008-ի մարտի 1-ի 10 զոհերի մահվան հանգամանքները բացահայտելու հարցով:
Մարտի 16-ին հրապարակված հաղորդագրության մեջ նրանք հայտարարել են, որ մինչ օրս տեղի է ունեցել քրեական հետապնդում, որը «այն հետաքննություն չէ, որը մենք նկատի ենք ունեցել», որը թույլ կտար զոհերի ընտանիքներին ներկայացնել իրենց պահանջները, իսկ իշխանություններին` բացատրել հետաքննությունը: Նրանց խոսքով, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը «բաց» է եղել իրենց առաջարկությունների առջեւ եւ խնդրել է աշխատել հրապարակային լսումների հայեցակարգի վրա:
Համազեկուցողները նաեւ նշել են, որ մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները «վճռորոշ նշանակություն ունեն Հայաստանում ժողովրդավարության համախմբման համար» եւ կոչ են արել ընտրական գործընթացի մասնակիցներին չխախտել հասարակության հավատը ընտրական գործընթացների նկատմամբ:

PACE Co-rapporteurs on Armenia John Prescott and Axel Fischer repeated their call on ‘a credible public inquiry’ into the ten deaths that took place during the post-electoral events of March 2008.
They claimed that just criminal investigation has been run so far, and it was not the one meant by the co-rapporteurs. President Sargsyan was “open” to their suggestions, they said, and has requested work on a concept for a public hearing.
The co-rapporteurs also stated that the upcoming parliamentary elections scheduled for this May were “crucial for the consolidation of democracy in Armenia” and called on the contestants not to undermine unnecessarily public trust in the electoral process.