Ոստիկանները շարունակում են զարգացնել այն վարկածը, ըստ որի Շվեյցարիայում վթարի ենթարկված բելգիացի երեխաներ տեղափոխող ավտոբուսի վարորդը բախումից մի քանի վայրկյան առաջ շեղվել է նրա համար, որպեսզի ձայնասկավառակ տեղադրի DVD-նվագարկչում: Հետաքննությունը եկել է այն եզրակացությանը, որ ձայնասկավառակ կարող է դրած լինել ոչ թե վարորդը, այլ ուսուցիչներից որեւէ մեկը, իսկ դա կարող էր շեղել վարորդին:
«Մի քանի երեխաներ հաստատել են, որ վթարից մի քանի վայրկյան առաջ նվագարկչում DVD է տեղադրվել, սակայն հայտնի չէ` ով էր դրանով զբաղվում: Ակնհայտ է, որ դա վարորդը չի եղել, այլ ուսուցիչներից մեկը, որը կարող էր շեղած լինել վարորդի ուշադրությունը», - ասվում է RTBF հեռուստառադիոընկերության հաղորդագրության մեջ:
Կատարվածի պատկերը վերականգնելու համար շվեյցարացի քննիչները մի քանի շաբաթ անց կժամանեն Բելգիա, որպեսզի հարցաքննեն վթարից փրկված երեխաներին: Մինչ այդ շվեյցարական ոստիկանությունը զբաղվում է վթարի ենթարկված ավտոբուսում ուղեւորների դասավորման սխեմայի կազմմամբ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հիշեցնենք, որ վթարը տեղի էր ունեցել մարտի 13-ի երեկոյան` Վալեի Սյեր քաղաքի շրջակայքում: Ավտոբուսն անհայտ պատճառով կորցրել էր կառավարումը եւ բախվել թունելի պատին: Պատահարի զոհ էին դարձել 28 մարդ, որոնցից 22-ը` երեխաներ: Ավելի քան 20 երեխա ստացել էր ծանրության տարբեր աստիճանի վնասվածքներ, նրանցից երկու աղջնակ նախկինի պես գտնվում են արհեստական կոմայի վիճակում:
Մարտի 16-ին ռազմական ավիափոխադրամիջոցով Շվեյցարիայից Բելգիա են ժամանել պատահարից տուժած 20 երեխա, եւս 8-ը տեղափոխվել էին մեկ օր առաջ:

Полицейские продолжают прорабатывать версию, согласно которой водитель автобуса с бельгийскими детьми, попавшего в аварию в Швейцарии, за несколько секунд до столкновения отвлекся на то, чтобы поставить диск в DVD-плеер.  Следствие пришло к выводу, что диск мог вставить не водитель, а кто-нибудь из учителей, а это могло отвлечь водителя.
«Несколько детей подтвердили, что за мгновение до автокатастрофы в проигрывателе был запущен DVD, однако неизвестно, кто этим занимался. Похоже, что это был не водитель, а один из учителей, который мог отвлечь внимание водителя», - говорится в сообщении телерадиокомпания RTBF.
Для восстановления картины произошедшего швейцарские следователи прибудут через несколько недель в Бельгию, чтобы опросить выживших в ДТП детей. Тем временем, швейцарская полиция занимается составлением плана рассадки пассажиров в потерпевшем аварию автобусе, сообщает РИА Новости.
Напомним, автокатастрофа произошла в районе города Сьер в кантоне Вале вечером 13 марта. Автобус по неизвестной причине потерял управление и врезался в стену туннеля. Жертвами ДТП стали 28 человек, среди них 22 ребенка. Более 20 детей получили травмы различной степени тяжести, из них две девочки по-прежнему находятся в состоянии искусственной комы.
16 марта из Швейцарии в Бельгию военным авиатранспортом прибыли 20 пострадавших в ДТП детей, еще восемь были доставлены днем ранее.