ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանի իշխանությունների` ազատ, արդար եւ արժանահավատ ընտրություններ անցկացնելու մտադրությունը, ինչպես նաեւ խախտումների հետաքննության եւ մեղավորներին պատժելու մասին բոլոր խոստումները: Այս մասին Երեւանում անցկացվող «Դեպի ազատ եւ թափանցիկ ընտրություններ» սեմինարի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանը եւ ԱՄՆ-ը համագործակցում են 20 տարի, եւ կողմերն ունեն հպարտանալու բան: ԱՄՆ-ը երկար ժամանակ աջակցում է Հայաստանին ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհին` վերածելով այն բարգավաճող ժողովրդավարական պետության, նշել է դեսպանը:
Ըստ նրա` Հայաստանում 2012 թվականի խորհրդարանական եւ 2013 թվականի նախագահական ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացնելը կբարձրացնի երկրի հեղինակությունը եւ կամրապնդի համագործակցությունը ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հետ:

США приветствуют заявления властей Армении о намерении провести  свободные, справедливые и достойные доверия выборы, а также обещания касательно расследования всех заявлений о нарушениях и  наказания виновных. Об этом заявил посол США в Армении Джон Хефферн в ходе проходящей в Ереване конференции «К свободным и прозрачным выборам».
Посол отметил, что Армения и США сотрудничают 20 лет, и сторонам есть чем гордиться. США долгое время содействуют Армении на пути демократического развития, превращения в демократическое процветающее государства, отметил посол. По его словам, проведение парламентских выборов в Армении в 2012 и президентских в 2013 году в соответствии с международными стандартами повысит авторитет страны и укрепит сотрудничество с США и ЕС. В то же время посол отметил важность главенства принципов прозрачности и справедливости не только непосредственно на выборах, но и в предвыборный период. «Здоровая конкуренция требует обеспечения равных условий для всех», - подчеркнул посол.