Հայկական ենթադրյալ կազմակերպված հանցավոր խմբավորման չորս անդամներ մարտի 21-ին դատապարտվել են Սանտա-Անայի (Քալիֆորնիա) դաշնային դատարանի կողմից` անձնական տվյալների հափշտակության եւ բանկային մեքենայությունների մեղադրանքով:
Ինչպես հայտնում է Glendale News-Press-ը, Սանտա-Անայի դատարանում հինգ շաբաթ տեւած դատաքննությունը ավարտվել է այս շաբաթ: Դատախազության տվյալներով, վեց տարվա ընթացքում կասկածյալները 10 միլիոն են գողացել Թեքսասում, Արիզոնայում, Նեւադայում եւ Հարավային Քալիֆորնիայում: Արման Շարոպետրոսյանը Բըրբենքից ղեկավարել է հանցավոր խումբը` գտնվելով բանտում, եւ հանցակիցներին ուղարկել է բանկային տեղեկությունները:
33-ամյա Շարոպետրոսյանին, 28-ամյա Քրիստինա Օհանջանյանին` Բըրբենքից, 28-ամյա Արտուշ Մարգարյանին` Վան-Նայսից եւ 39-ամյա Կարեն Մարկոսյանին` Գլենդելից, սպառնում է առավելագույնը 30 տարվա ազատազրկում բանկային մեքենայությունների, 30 տարի հանցավոր համաձայնության գալու եւ լրացուցիչ երկուական տարի ծանրացուցիչ հանգամանքներում անձնական տվյալներ գողանալու համար: Մարգարյանը դատապարտվել է ատենակալների, մյուսները` շրջանային դատավոր Դեվիդ Քարտերի վճռով:

Четыре члена предполагаемой армянской организованной преступной группы 21 марта были осуждены федеральным судьей в Санта-Ане (Калифорния) по обвинению в краже личных данных и банковском мошенничестве.
Как сообщает «Glendale News-Press», пятинедельный процесс в окружном суде США в Санта-Ане завершился на этой неделе. Прокуроры указали на причастность четырех обвиняемых к преступной операции, которая длилась шесть лет и стоила $10 млн. для жертв в Техасе, Аризоне, Неваде и Южной Калифорнии.
Арман Шаропетросян из Бербанка возглавлял операцию, находясь в тюрьме, и направлял обвиняемых незаконно получить информацию с банковских счетов вкладчиков.
Шаропетросяну вместе с 28-летней Кристиной Оганджанян из Бербанка, 28-летним Артушем Маркаряном из Ван-Найса и 39-леним Кереном Маркосяном из Глендейла грозит максимальное наказание до 30 лет в федеральной тюрьме за каждый пункт обвинения в банковском мошенничестве и 30 лет за каждый пункт обвинения в заговоре с целью совершения банковского мошенничества, а также дополнительные два года за каждый пункт обвинения в краже личных данных при отягчающих обстоятельствах.
Маркарян был осужден судом присяжных, а остальные три были осуждены окружным судьей США Дэвидом О. Картером.