Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության խորհրդաժողովի որոշմամբ սկիզբ դրված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման Մինսկի գործընթացի 20-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալական ուղերձ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներին՝ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին, ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամային եւ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին:
Հայաստանի նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման ուղղությամբ անցած 20 տարիների ընթացքում համանախագահող երկրների եւ անձամբ այդ երկրների նախագահների կողմից ձեռնարկված հետեւողական ջանքերի համար:
Ընդգծելով, որ թեեւ Մինսկի գործընթացի գլխավոր նպատակը` հիմնախնդրի կարգավորումը, դեռեւս մնում է չիրագործված, նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդուհանդերձ անհնարին է գերագնահատել այն վիթխարի աշխատանքը, որ անցած քսան տարիների ընթացքում իրականացվել է Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից` կողմերի դիրքորոշումների մոտեցման, հիմնարար սկզբունքների մշակման, լարվածության լիցքաթափման եւ խաղաղության պահպանման համար:
Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը, մեծապես շահագրգիռ լինելով հիմնախնդրի հանգուցալուծմամբ, շարունակելու է իր դրական եւ կառուցողական ներգրավվածությունը Մինսկի խմբի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում` ի նպաստ մեր տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգության, ժողովուրդների լավագույն ապագայի:

YEREVAN. - President of Armenia Serzh Sargsyan sent a message to the leaders of co-chairing states of the OSCE Minsk Group on 20th anniversary of the formal request to convene a conference on the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
President Sargsyan expressed gratitude for consistent efforts of the co-chairing states and their leaders into settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Stressing that the main goal of the Minsk Group – resolution of the Karabakh conflict - has not been achieved yet, he added that work of the co-chairs could hardly be overestimated. Sargsyan pointed out their efforts into converging positions of the sides, elaborating fundamental principles, easing tension and preserving peace.
Armenia is interested in resolution of the conflict and will continue to adhere to positive and constructive involvement in the peace process within the framework of the Minsk Group to the benefit for regional stability and security.
The OSCE Minsk Group was created in 1992. Negotiations over resolution of the Nagorno-Karabakh conflict are being conducted under the mediation of the OSCE Minsk Group co-chaired by Russia, U.S. and France.