Ֆիլադելֆիայում սկսվել է աղմկոտ դատավարությունը մանկապիղծ հոգեւորականների գործով:
Նրանցից մեկը` Ջեյմս Բրեննանը մեղադրվում է անչափահասների գայթակղման, երկրորդը` Ուիլյամ Լիննը, հոգեւորականների հանցագործությունները կոծկելու մեջ:
Դատական գործընթացի կենտրոնում հենց երկրորդ ամբաստանյալն է` 60-ամյա Լիննը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, 1992-ից 2004 թվականներին նա զբաղվել է իր թեմի հոգեւորականների նշանակմամբ եւ հաճախ մի եկեղեցուց մյուսն է տեղափոխել քահանաներին, որոնց վերաբերյալ բողոքներ էին ստացվում:
Իրավաբաններից մեկը նշել է, թե սա պատմական դատավարություն է, քանի որ ԱՄՆ-ում առաջին անգամ պատասխանատվության է ենթարկվում ոչ միայն մանկապիղծ քահանան, այլեւ` նրա վերադասը: Մեղադրական դատավճռի դեպքում Լիննին սպառնում է 28 տարվա ազատազրկում:
Պաշտպանությունը վիճարկում է երկու տուժածների ցուցմունքները` պատճառաբանելով, թե նրանք թմրամոլներ են եւ ոստիկանությունում հաշվառված են եղել: Այդ ռազմավարությանը հարվածեց երրորդ քահանան` Էդվարդ Էվերին, ով օրերս իրեն մեղավոր ճանաչեց անչափահասի բռնաբարության մեջ: Էվերիին սպառնում է 2,5-ից 5 տարվա ազատազրկում:

В Филадельфии начался громкий судебный процесс по делу священников-педофилов. Один из них - Джеймс Бреннан - обвиняется в совращении малолетних,  а второй, Вильям Линн, в сокрытии преступлений священнослужителей.
В центре судебного процесса находится именно второй обвиняемый - 60-летний Вильям Линн.
Как сообщает радио «Свобода», с 1992 по 2004 год он занимался назначением священников своей епархии и при этом нередко переводил из одной церкви в другую пастырей, на которых приходили жалобы о том, что они пристают к детям прямо в помещении церквей.
Один из юристов, ведущих процесс, отметил, что это исторический процесс, поскольку впервые в США к ответственности привлекается не только сам священник-педофил, но и его начальник, который покрывал дела своих подчиненных. В случае обвинительного приговора ему грозит срок до 28 лет.
Защита оспаривает показания двух потерпевших, ссылаясь на то, что те были наркоманами и находились на учете в полиции. Этой стратегии адвокатов нанес удар третий священник Эдвард Эвери, ранее проходивший по тому же делу, но на днях признавший себя виновным в изнасиловании ребенка. По внесудебному соглашению Эвери получит тюремное заключение сроком от 2,5 до 5 лет.