«Եվրանեսթ» -ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակությունը Բաքվում փայլուն աշխատանք է կատարել` ցուցաբերելով աննախադեպ համախմբվածություն: Այս մասին Բաքվից NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: Նրա խոսքով` սա աննախադեպ դեպք էր, երբ Հայաստանի խորհրդարանում ներկայացված տարբեր` թե ընդդիմադիր, թե կառավարող կոալիցիայի կուսակցությունների ներկայացուցիչները միասնություն դրսեւորեցին` հանուն մեկ նպատակի:
«Ես շատ բարձր եմ գնահատում պատվիրակության բոլոր անդամների աշխատանքը»,- հայտարարեց Զոհրաբյանը` ընդգծելով, որ հենց Բաքվում այդ միասնության անհրաժեշտությունն ավելի շատ էր զգացվում:
Այնուհետեւ Ն. Զոհրաբյանն անդրադարձավ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ելույթին` «Եվրանեսթ»-ի ԽՎ-ի լիագումար նիստի բացմանը` նշելով, որ նման խոսք պարզպես չպետք է հնչեր: «Դժվար էր ենթադրել, որ ադրբեջանական կողմը կհրաժարվի նման հարթակն օգտագործելուց, բայց նախագահ Ալիեւի ոչ կոռեկտ խոսքը բացարձակապես տեղին չէր: Նա խոսեց մոտ 50 րոպե` սկսելով գովել Ադրբեջանի ձեռքբերումները, իսկ հետո անցավ ադրբեջանական կողմի սիրած երգին` «Ադրբեջանի 20% գրավված տարածքների եւ անհաշիվ փախստականների մասին» եւ այլն: Ավելին, նա հայերին անվանեց ֆաշիստներ` հայտարարելով, որ հայերը պղծել են ադրբեջանցիների շիրիմները, իսկ «Ղարաբաղ» բառն էլ ադրբեջանական ծագում ունի»,-պատմեց պատգամավորը: Նրա խոսքով` Ալիեւի ելույթից շատ եվրոպացի պատգամավորներ պարզապես շոկի մեջ էին:
Դրանից հետո հանդես են եկել Հայաստանի պատվիրակության անդամները, բաց նամակ է տարածվել Վեհաժողովի մասնակիցների շրջանում: «Իմ ելույթում ես մասնավորապես ասացի, որ «Եվրանեսթ»-ի ԽՎ-ն, առհասարակ, ծառայում է տարածաշրջանում բաժանարար գծերի վերացմանը, իսկ Ալիեւը, իր նման ելույթով, հակառակը, խորացնում է դրանք: Ես մատնանշեցի նրա որոշ արտահայտություններ եւ դիմեցի «Եվրանեսթի» ղեկվարությանը` ընդգծելով, որ նման ելույթն անընդունելի է»,-ասաց Ն. Զոհրաբյանը` նշելով, որ Հայաստանի պատվիրակության մյուս անդամները եւս արժանի պատասխան տվեցին:
Ն. Զոհրաբյանը վերջում նշեց, որ հայկական պատվիրակությունը չի պատրաստվում բոյկոտել «Եվրանեսթի» աշխատանքները: «Վաղը կկայանա լիագումար նիստի երկրորդ մասը, որը կտեւի 1-2 ժամ: Հիմնական բանաձեւերը քննարկվել եւ ընդունվել են այսօր: Բայց ասեմ, որ հայկական պատվիրակությունը չի մասնակցում Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Օքթայ Ասադովի անունից տրված ընթրիքին: Մենք չենք մասնակցում այն միջոցառումներին, որոնք կազմակերպվում են հենց Ադրբեջանի կողմից»,-հայտարարեց նա` միաժամնակ նշելով, որ վաղվա լիագումար նիստին մասնակցելու են:
Ավելացնենք, որ հայկական պատվիրակությունն ապրիլի 4-ին Բաքվից կուղեւորվի Մոսկվա, իսկ այնտեղից` Երեւան:

Армянская делегация в Парламентской ассамблее «Евронест» в Баку проделала блестящую работу, проявив беспрецедентную сплоченность. Об этом из Баку в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила депутат парламента Армении от партии «Процветающая Армения», член армянской делегации в «Евронест» Наира Зограбян. По ее словам, это был беспрецедентный случай, когда представители всех партий, представленных в парламенте Армении - как оппозиционных, так и представляющих правящую коалицию - все как один проявили единство во имя одной цели.
«Я очень высоко ценю работу всех без исключения членов делегации», - завила Зограбян, подчеркнув, что именно в Баку нужда в этом единстве чувствовалась больше всего.
Далее собеседница коснулась речи президента Азербайджана Ильхама Алиева на открытии пленарного заседания ПА «Евронест», отметив, что такая речь просто не должна была иметь место. «Сложно было предполагать, что азербайджанская сторона откажется от использования такой площадки, как Парламентская ассамблея «Евронест», но грубая и некорректная речь президента Ильхама Алиева была полностью неуместна. Он говорил минут 50, начал с восхваления достижений Азербайдана, а затем перешел к излюбленной песне азербайджанской стороны – «20% территории Азербайджана, неисчислимые беженцы, армяне-оккупанты» и так далее. Более того, он назвал армян фашистами, заявил, что армяне осквернили кладбища азербайджанских дедов, а слово «Карабах» - азербайджанского происхождения», - заявила она. При этом, по словам Наиры Зограбян, от речи Алиева были в шоке многие депутаты Европарламента, присутствовавшие на заседании.
После этого, как отметила она, выступили члены армянской делегации, было распространено открытое письмо участникам Ассамблеи. «В своем выступлении я, в частности, сказала, что Парламентская ассамблея «Евронест», вообще-то, служит стиранию разделительных линий в регионе, а Ильхам Алиев такими своими речами, наоборот, углубляет их. Я указала на некорректность его высказываний, обратилась к руководству «Евронеста», отметив, что такие выступления неприемлемы, - сообщила парламентарий, подчеркнув, что другие члены армянской делегации тоже выступили с достойным ответом.
Напоследок Наира Зограбян отметила, что армянская делегация не собирается бойкотировать работу «Евронеста». «Завтра состоится вторая часть пленарного заседания, продлится она 1-2 часа. Основные резолюции были обсуждены и приняты сегодня. Но скажу, что армянская делегация не участвует в ужине от имени спикера парламента Азербайджана Октая Асадова. Мы не участвуем в мероприятиях, организованных именно Азербайджаном», - заявила она, подчеркнув, что во второй части пленарного заседания ПА «Евронест» армянская делегация примет участие.
Добавим, что делегация Армении в Парламентской ассамблее «Евронест» 4 апреля вылетит из баку в Москву, а затем в Ереван.