Հայ ազգային կոնգրեսը, «Բարգավաճ Հայաստան», ՀՅԴ եւ «Ժառանգություն» կուսակցությունները այսօր` ապրիլի 4-ին քաղաքագետների միության շենքում ստորագրել են ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբ ձեւավորելու մասին համաձայնագիր։
Փաստաթղթի տակ դրված են ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանի, ԲՀԿ ներկայացուցիչ Վարդան Օսկանյանի, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանի եւ «ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանի ստորագրությունները: Համաձայնագիրը բաց է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերի համար:
«ՀԱԿ-ը շատ լուրջ է տրամադրված այս ընտրություններին: Ընտրակաշառքը, խախտումները եւ մնացածը դարձել են մեր երկրի առջեւ ծառացած չարիք, բայց մենք պատրաստ ենք համագործակցել այդ չարիքը հաղթահարելու համար»,- հայտարարել է ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
Քննարկմանը մասնակցող, ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը հրաժարվել է ստորագրել փաստաթուղթը: Վերջինս քննադատել է նման նախաձեռնությունը եւ նշել. «Դեռ շտաբը չստեղծված՝ արդեն փաստաթուղթ են ստորագրում: Ես ձեռնպահ կմնամ, որովհետեւ նման փաստաթղթերը պիտի քննարկվեն կոալիցիայի կողմից: Սա կքննարկվի կոալիցիայի շրջանակներում, եւ նոր, կարծում եմ, պատասխան կտրվի:
Փաստաթուղթն ուղարկվելու է ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին, Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանին, ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին, ՀՀ-ում դեսպաններին եւ այլ անձանց: Նախաձեռնության անդամները խնդրել են պատկան մարմիններից` իրենց հանձնել ընտրացուցակներում առկա, սակայն հանրապետությունից բացակայող անձանց ցանկը:

Армянский национальный конгресс, «Процветающая Армения», АРФ Дашнакцутюн и «Наследие» 4 апреля подписали соглашение о формировании единого штаба по контролю за выборами.
Под документом подписались координатор Центрального офиса АНК Левон Зурабян, представитель партии «Процветающая Армения» Вардан Осканян, представитель АРФД Армен Рустамян и вице-председатель партии «Наследие» Рубен Акопян.
«АНК серьезно настроен на этих выборах. Предвыборный подкуп, нарушения и остальное стали бедствием для нашей страны, но мы готовы сотрудничать, чтобы преодолеть это бедствие», - заявил Зурабян.
Участвовавший в обсуждении вице-председатель правящей Республиканской партии Армении Галуст Саакян отказался подписать документ. Он осудил подобную инициативу и отметил: «Еще не сформировав штаб, уже подписывают документ. Я воздержусь, потому что подобные документы должны быть обсуждены коалицией. Это будет обсуждено в рамках коалиции, после чего будет дан ответ».
Документ будет отправлен главе Полиции Владимиру Гаспаряну, министру юстиции Грайру Товмасяну, председателю ЦИК Тиграну Мукучяну,  посольствам в Армении и другим лицам.