Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Կիպրոսի ԱԳ նախարար Էրատո Կոզակու Մարկուլիսին եւ նշել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է Հայաստանում կազմակերպել բիզնես ֆորում` հայ եւ կիպրացի գործարարների մասնակցությամբ:
«Ուրախ եմ, որ մեր երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են քաղաքական բարձր մակարդակի վրա: Մեր պարտքն է խորացնել եւ ամրապնդել դրանք: Գոյություն ունի մեծ տնտեսական ներուժ, որը չենք իրացրել, ուստի անհրաժեշտ է մշակել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կնպաստեն տնտեսական կապերի զարգացմանը»,- ասել է վարչապետը:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Կիպրոսի ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ իր այցը կնպաստի հայ-կիպրական հարաբերությունների բազմակողմ, այդ թվում նաեւ տնտեսական ոլորտում համագործակցության ակտիվացմանը: Էրատո Կոզակու Մարկուլիսին նշել է, որ Կիպրոսը պատրաստ է օժանադակել մեր երկրին` տարբեր բնագավառներում իրականացվող բարեփոխումների եւ եվրոպական չափանիշների ներդրման գործընթացներում:
Անդրադառնալով Հայաստանի եվրաինտեգրման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին` վարչապետը տեղեկացրել է, որ գնալով   Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունն ավելի է խորանում, ինչի արդյունքում առաջիկայում կմեկնարկեն Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի տնտեսական քաղաքականությանը եւ առաջիկա ծրագրերին, մասնավորապես, արտահմանն ուղված արդյունաբերական քաղաքականությանը, նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցմանը եւ տնտեսական այլ նախագծերի:

Premier Sargsyan stated that the Armenian Government is ready to organize a business-forum with the participation of Armenian and Cypriot businessmen.
“I am glad to see high level bilateral relations. We should deepen and strengthen them. Based on the great economic potential, we should elaborate projects promoting development of the economic ties,” Sargsyan said.
Cypriot FM said that her visit will promote intensification of multi-sided Armenian-Cypriot relations, including the economic cooperation, governmental press service informs Armenian News-NEWS.am. Cyprus is also ready to assist Armenia in various fields, as well as in reforms and installing the European standards.
As for the Armenia-EU cooperation, it is deepening and talks on Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) will launch soon. The sides also touched upon Armenia’s economic policy, including export industry policy, construction of a new nuclear power plant and other economic projects.