Գրականության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Գյունտեր Գրասը կարող է հայտնվել աղմկահարույց պատմության մեջ: Նա բանաստեղծություն է գրել, որում Իսրայելին մեղադրել է Իրանին միջուկային հարված հասցնելու եւ փխրուն խաղաղությունը խաթարելու մտադրության մեջ: Գրողն իր ստեղծագործության մեջ նախազգուշացրել է, որ նման խոսքերի համար իրեն կանվանեն հակասեմական, եւ հենց այդպես էլ եղել է:
«Ինչ պետք է ասվի» բանաստեղծությունը ապրիլի 4-ին հրապարակվել է գերմանական  Sueddeutsche Zeitung թերթում, ինչպես նաեւ New York Times, իտալական La Repubblica եւ իսպանական El Pais թերթերում:
Նրանում մասնավորապես ասվում է, որ Իսրայելը նախատեսում է «առաջին հարվածը», որը «երկրի երեսից կջնջի իրանցի ժողովրդին»:
«Ինչու եմ ինքս ինձ արգելում այն երկիրն անունով կոչել, որը շատ տարիներ  ունի միջուկային աճող գաղտնի պոտենցիալ` վերահսկողության ոչ ենթակա, քանի որ այնտեղ ստուգումներ չեն անցկացվում: Ես այդ փաստի մասին համընդհանուր լռությունը, որին ենթարկվում էր նաեւ իմ սեփականը, ընկալում եմ իբրեւ ծանրացուցիչ սուտ եւ հարկադրանք, որը ենթադրում է  պատիժ` չենթարկվելու դեպքում: «Հակասեմական» դատավճիռը հաճախ է հանդիպում», - գրում է Գրասսը:
Նրա խոսքով`«ամենակործան մարտասարքերը» պատրաստ են թռչել այնտեղ, որտեղ «պարզապես կասկածում են ատոմային ռումբի» գոյության մասին:  «Ինչու եմ ես այդ մասին միայն հիմա խոսում, երբ ծերացել եմ, վերջին թանաքներով եմ գրում. ատոմային գերտերություն Իսրայելը սպառնալիքի տակ է դնում աշխարհում առանց այդ էլ փխրուն խաղաղությունը», -գրում է Նոբելյան դափնեկիրը:
Բացի դա, գրողը քննադատում է Գերմանիայից  սուզանավակների նպատակադրված մատակարարումը Իսրայել: Նա նաեւ կոչ է անում «միջազգային գերատեսչության միջոցներով մշտապես վերահսկել իսրայելյան ատոմային պոտենցիալը եւ իրանյան ատոմային սպառազինությունները, որը թույլատրված կլինի  երկու երկրների կառավարությունների կողմից»:
Հայտնի գրողի հասցեին արված քննադատությունը երկար սպասեցնել չի տվել: Նրան հիշեցրել է երիտասարդությունը Երկրորդ Ռեյխի օրերին, երբ 17-ամյա պատանին էսէսական է եղել:
Welt թերթում հրապարակված մեկնաբանությունում ասվում է, որ «Գրասը միշտ խնդիրներ է ունեցել հրեաների հետ» եւ որ գրողը հանդիսանում է «ձեւավորված հակասեմականության նախատիպ»:
«Գրողը ոչինչ չի խոսում այն մասին, որ Իսրայելին սպառնում են իրանական հրթիռները: Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը, ով ժխտում է Հոլոքոստը, եւ այդպիսով, վեց միլիոն հրեայի վերացման փաստը, Գրասսի մոտ վերածվում է «շատախոսի», -իր հերթին, գրում է Frankfurter Rundschau-ը:
Գերմանիայում Իսրայելի դեսպանությունը եւս շատ կոշտ քննադատել է 84-ամյա Գրասսի հաղորդագրությանը. «Այն, ինչ պետք է ասվեր, դա այն է, որ ծիսական սպանություններում հրեաների մեղադրանքը եվրոպական սովորույթ է: Առաջ դրանք եղել են փոքր քրիստոնյաները, ում արյունը հրեաներն, իբր, օգտագործում են բաղարջի պատրաստման համար: Այսօր դա իրանցի ժողովուրդն է, ում հրեական պետությունը, իբր, փորձում է վերացնել երկրի երեսից: Ինչ պետք է ասվեր, դա այն է, որ Իսրայելը հանդիսանում է աշխարհի միակ պետությունը, ում գոյության իրավունքն ակնհայտորեն վիճարկվում է: Այդպես է եղել դրա հիմնադրման օրը, այդպես է նաեւ այսօր»,-ասված է հայտարարության մեջ, գրում է «Էքսպերտ»-ը:

Лауреат Новбелевской премии по литературе Гюнтер Грасс рискует оказаться замешанным в громком скандале. Он написал стихотворение, в котором обвинил Израиль в намерении нанести ядерный удар по Ирану и нарушить хрупкий мир. Писатель в своем произведении предупредил, что за такие слова его назовут антисемитом, и так на самом деле и произошло.
Стихотворение «Что должно быть сказано» 4 апреля опубликовано в немецкой газете Sueddeutsche Zeitung, а также в газетах New York Times, итальянской La Repubblica и испанской El Pais.
В нем, в частности, говорится, что Израиль планирует «первый удар», который «сотрет с лица земли иранский народ». «Почему я запрещаю себе называть по имени ту страну, которая много лет в тайне имеет растущий ядерный потенциал, не подлежащий контролю, потому что инспекции к нему не допускаются? Я воспринимаю общее замалчивание этого факта, которому подчинялось мое молчание, как отягощающую ложь и принуждение, которое влечет за собой наказание, если ему не подчиниться. Вердикт „антисемитизм” нередок!», - пишет Грасс.
По его словам, «всеуничтожающие боеголовки» готовы полететь туда, где «лишь подозревается существование одной-единственной атомной бомбы». «Почему я говорю только сейчас, постаревший, последними чернилами: атомная держава Израиль ставит под угрозу и без того хрупкий мир во всем мире», - пишет обладатель Нобелевской премии.
Кроме этого, писатель критикует запланированные поставки подводных лодок из Германии в Израиль. Также он призывает к «постоянному контролю израильского атомного потенциала и иранских атомных сооружений посредством международного ведомства, которое будет допущено к контролю правительствами обеих стран».
Шквал критики в адрес известного писателя не застваил себя долго ждать. Ему тут же припомнили далекую юность в дни Второго Рейха, когда 17-летним подростком он был членом ваффен-СС.
В опубликованном в газете Welt комментарии сказано что «у Грасса всегда были проблемы с евреями» и что писатель является «прототипом образованного антисемита».
«Писатель ни одного слова не уделяет тому факту, что Израилю угрожают иранские ракеты. Иранский президент Махмуд Ахмадинежад, который отрицает Холокост и, таким образом, уничтожение шести миллионов евреев, превращается у Грасса просто в "болтуна"», - пишет, в свою очередь, Frankfurter Rundschau.
Посольство Израиля в Германии тоже очень жестко отреагировало на стихотворное послание 84-летнего Грасса: ««То, что должно быть сказано, – это то, что обвинения евреев в ритуальных убийствах являются европейской традицией. Раньше это были христианские младенцы, чью кровь евреи якобы использовали для приготовления мацы. Сегодня это иранский народ, который еврейское государство якобы хочет стереть с лица земли. То, что должно быть сказано, – это то, что Израиль является единственным государством мира, чье право на существование открыто оспаривается. Так было в день его основания, так есть и сейчас», – говорится в заявлении, пишет «Эксперт».