Ֆիլիպիններում յուրօրինակ` զոմբիներից փախչելու մրցաշար են կազմակերպել, որին մասնակցել է մոտ 5000 մարդ:
«Outbreak Manila» մրցաշրջանի կազմակերպիչները, երկար հատված անցնելու ժամանակ մարզիկների ձանձրույթը ցրելու համար,  ճանապարհին «տեղակայել են» զոմբիների կերպարով մոտ 200 դերասանի: Վերջիններս թաքնվել են ծառերի եւ թփերի ետեւում` զարմացնելու համար վազորդներին:
Յուրաքանչյուր մասնակցի վրա ամրացված է եղել երեքական ժապավեն, եւ եթե վազորդը կորցնում է բոլոր ժապավենները, հայտարարվում է «մահացած» եւ դուրս է գալիս մրցապայքարից, տեղեկացնում է NEWSru.com-ը:
«Ամեն ինչ այնքան իրական էր, որ մասնակիցները երկար ժամանակ չեն կարող մոռանալ»,-հայտարարել է կազմակերպիչներից մեկը:

На Филиппинах устроили своеобразный чемпионат по убеганию от Зомби. В необычной гонке приняли участие около 5000 человек.
Организаторы турнира Outbreak Manila, чтобы избавить атлетов от скуки и однообразия, которые сопровождают бегунов на длинные дистанции, на протяжении всего маршрута расставили около двухсот актеров, изображавших зомби. Те прятались за деревьями и кустарниками и на долгих каменистых подъемах, чтобы удивить ничего не подозревающих бегунов.
На поясе каждого из участников были закреплены по три ленты, потеря каждой из которых символизировала укус. Если бегун терял все ленты - он объявлялся «мертвым» и выбывал из борьбы за призы, сообщает NEWSru.com.
Жертвам под угрозой дисквалификации категорически запрещалось самим нападать на зомби, бить их или забрасывать попавшими под руку предметами.
«Все было так реально, что участники забега не скоро его забудут», - заявил один из организаторов забега.