Աստրախանի հացադուլ հայտարարած քաղաքապետի նախկին թեկնածու Օլեգ Շեինը եւ «նորվեգացի հրաձիգն» ունեն բարոյական մի շարք ընդհանուր որակներ, կարծում է ՌԼԴԿ-ի առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին։
«Նրանք հիվանդագին եւ պատվախնդիր մարդիկ են։ Շեինը Բրեյվիկի նման է,  միայն թե իր տեղում՝ Աստրախանում է անում նույն բանը։ Նա բոլորին ատում է։ Նման մարդիկ շատ վտանգավոր են։ 60-ամյա թեկնածուն նման բան չէր անի։ Ահա Շեինը, Բրեյվիկը՝ նրանք վտանգավոր են։ Պատվախնդիր մարդիկ շատ վտանգավոր են», - ասել է Ժիրինովսկի  «Ռուսկայա սլուժբա նովոստեյ»-ի հետ հարցազրույցում։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես կարգավորել իրադրությունն Աստրախանում, Վլադիմիր Վոլֆովիչը հայտարարել է. «Շեինին կփակեի հոգեբուժարանում, իսկ Ստոլյարովին կձերբակալեի, քանի որ նա չի հաղթել ընտրություններում։ Ձկնային ամբողջ հանցախմբին կձերբակալեի, կցրեի։ Ո՞ւր է  սեւ խավիարը, համով, լավ ձուկը,  ձմերուկները։ Ախր սա ի՞նչ Աստրախան է։ Աստրախանը պետք է մաքրել վերահսկող տարբերակով»։
Հիշեցնենք, որ Աստրախանում քաղաքապետի ընտրություններից հետո Օլեգ Շեինը, որը համաձայն չէր ընտրությունների արդյունքների հետ, հացադուլ էր հայտարարել։ Մոսկվայում  ի նշան համերաշխության հացադուլ է անցկացնում Ուդալցովի գլխավորությամբ ընդդիմադիրների խումբը։

Голодающий экс-кандидат в мэры Астрахани Олег Шеин и «норвежский стрелок» обладают рядом схожих моральных качеств, считает лидер ЛДПР Владимир Жириновский.
«Это болезненные и честолюбивые люди. Шеин такой же, как и Брейвик, только на своем месте в Астрахани он делает то же самое. Он всех ненавидит. Это есть такие люди. Они очень опасные, до сорока. Шестидесятилетний кандидат такого бы не сделал. Вот Шеин, Брейвик - они опасны. Им хочется честолюбия, они наслаждаются. О них говорят, солидарность проявляют, их пытаются защитить, спасти. Честолюбцы очень опасны», - сказал Жириновский в интервью «Русской службе новостей».
Отвечая на вопрос, как разрешить ситуацию в Астрахани, Владимир Вольфович заявил: «Шеина в психушку загнал бы. А Столярова арестовал бы, потому что он не победил на выборах. Рыбную мафию всю арестовал бы, разогнал. Где икорка черная, где рыбка вкусная, хорошая? Где арбузы нормальные без добавок? Не могу арбуза летом, осенью скушать, чтобы там не было шприцом загнанных каких-то антибиотиков. Ну что это за Астрахань? Где их хвалебные помидоры? Где курортная зона? Всё мутное, рыба дохлая там плавает. Там не отдохнуть, не пострелять. Это город, который надо зачищать контрольным таким вариантом».
Напомним, после выборов мэра Астрахани Олег Шеин, не согласный с итогами выборов, объявил голодовку. В солидарность с ним голодовку в Москве проводит группа оппозиционеров во главе с Удальцовым.