Հայ ազգային կոնգրեսն ընտրարշավի շրջանակներում արդեն եղել է 5 մարզերում, եւ, ընդհանուր առամամբ, ընտրարշավը լավ է անցնում, չհաշված այն բռի մեթոդները, որոնք իշխանությունները կիրառում են ՀԱԿ-ի նկատմամբ: Այս մասին, այսօր` ապրիլի 19-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, ով մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրվել է թիվ 4 ընտրատարածքում:
Արամ Մանուկյանը նշեց, որ թույլ չեն տալիս մարդկանց գնալ իրենց հանդիպումներին, հոսանքն են անջատում, նկարահանում են ժողովրդին, վախ սերմանելու համար:
«Էջմիածնի գեներալիտետը դուրս էր եկել ժողովրդի դեմ, որ ժողովուրդը  չմասնակցի մեզ հետ հանդիպմանը, իսկ մասնակցելու դեպքում հաշվեհարդար տեսնեն նրանց հետ: Ունենք գեներալներ, ովքեր «արծիվ» են ժողովրդի դեմ»,- ասաց Արամ Մանուկյանը, նկատելով, որ նման քայլերի հակազդեցությունն ավելի մեծ է, քան` ազդեցությունը:
ՀՀՇ նախագահն օրինակ բերեց Մերուժան Մխոյանին, ում ծեծել էին եւ ստիպել հանել իր թեկնածությունը, նշելով, որ դա կատաղեցրել է ժողովրդին, որի մասին է վկայում Արամավիրում մեծ էներգետիկայով տեղի ունեցած ՀԱԿ-ի հանրահավաքը:
Նիկոլ Փաշինյանի վստահված անձանց, պատգամավորության թեկնածուների դեմ տեղի ունեցած բռնությունները եւս, ըստ Արամ Մանուկյանի, ազդել են հասարակության տարամադրվածության վրա:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, ապրիլի 6-ի առավոտյան մի խումբ անձինք Մխոյանին ինքնաձիգի սպառնալիքի տակ հանել էին Սարդարապատ գյուղում գտնվող տանից եւ տարել Հոկտեմբեր գյուղի գերեզմանոց, որտեղ դաժան ծեծի էին ենթարկել: Նշվում էր, որ հարձակվողների խմբում են եղել նախկինում մահափորձի համար ազատազրկված Սամվել Պողոսյանն ու հանրապետական պատգամավոր Նահապետ Գեւորգյանի որդին: Ի դեպ, խումբը, որն առեւանգել եւ ծեծել է Մերուժանին, հետեւյալ մեսիջն է փոխանցել. «Դու պետք է գաս մարզպետի, Նովոյի (ԱԺ հանրապետական պատգամավոր Նահապետ Գեւորգյանի-խմբ.) եւ քաղաքապետի մոտ ներողություն խնդրես եւ թեկնածությունդ հանես: Դու քանի՞ գլխանի ես, որ պետության դեմ ես գնում»:
Վիճաբանությունը ուղեկցվել է կրակոցներով, ինչի հետեւանքով ծանր վնասվածքներով (ըստ մեր աղբյուրի` կոնքերի կոտրվածքներով) Արմավիրի հիվանդանոց են տեղափոխվել կռվի մասնակիցներ 30-ամյա Սամվել Պողոսյանը` Սամսոն Պողոսյանի եղբայրը, եւ 29-ամյա Առնակ Կուրղինյանը:

В рамках предвыборной агитации Армянский национальный конгресс уже побывал в 5 областях страны, и в целом избирательная кампания проходит хорошо, не считая насильственных методов, которые власти применяют против АНК. Об этом на встрече с журналистами 19 апреля заявил председатель Правления Армянского общенационального движения Арам Манукян, который, помимо пропорционального списка АНК, баллотируется в парламент по 4-ому избирательному округу Еревана.
Арам Манукян отметил, что людям не разрешают идти на встречи с ними, выключают электричество, снимают народ на камеры, чтобы сеять страх.
«Генералитет Эчмиадзина вышел против народа, чтобы народ не пришел на встречу с нами, а в случае участия - свести с ним счеты. У нас есть генералы, которые являются «орлами» против народа», – сказал Арам Манукян, выразив уверенность, что противоположение воздействие этих шагов сильнее, чем само воздействие.
Председатель Правления АОД привел в качестве примера Меружана Мхояна, которого избили, заставив снять свою кандидатуру. Оппозиционер отметил, что это привело народ в ярость, о чем свидетельствует митинг АНК, прошедший с сильной энергетикой.
Насильственные действия против доверенных лиц Никола Пашиняна, кандидатов в депутаты, по словам Арама Манукняа, тоже повлияли на настрой общества.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, утром 6 апреля группа лиц, угрожая автоматом, вывела Мхояна из его дома в селе Сардарапат и увезла на кладбище села Октембер, где жестоко избила последнего. Отмечалось, что в группе нападавших были ранее заключенный за попытку убийства Самвел Погосян и сын депутата-республиканца Нагапета Геворкяна. Кстати, группа, похитившая и избившая Меружана, передала такое сообщение: «Ты должен прийти к губернатору, к Ново (депутат парламента от Республиканской партии Армении  Нагапет Геворкян – ред.) и к мэру, извиниться и снять свою кандидатуру. Как ты смеешь идти против государства?».
Спор сопровождался выстрелами, в результате чего с тяжелыми травмами в Армавирскую больницу были госпитализированы участники драки – 30-летний Самвел Погосян, брат Самсона Погосяна, и 29-летний Арнак Кургинян.