2020 թվականին Ռուսաստանն, առնվազն, մենակ թողեց Հայաստանին։ Այս մասին մայիսի 6-ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Պատասխանելով Երևանում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի լույսի ներքո հայ-ռուսական հարաբերությունների հնարավոր վատթարացման մասին հարցին՝ Սիմոնյանը հակադարձեց. «Ես չգիտեմ՝ էդ տրամաբանությունը, որ Հայաստանն իր շահերը հետապնդի՝ միշտ հետ նայելով, թե հանկարծ Ռուսաստանը չի նեղսրտի, որքանո՞վ է ճիշտ: Ես համարում եմ՝ դա ճիշտ չէ, որովհետև երբ Ռուսաստանը իր շահերն է առաջ տանում, չի նայում՝ կանգնո՞ւմ է Հայաստանի շահերի վրա, թե՞ ոչ»,- ասաց Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանն ընդամենն ապահովում է սեփական շահերն ու իր անվտանգությունը։
«Երբ մենք պատերազմական վիճակում էինք անցյալում Ադրբեջանի հետ, Ռուսաստանը համ զենք էր վաճառում Ադրբեջանին, համ դաշնակցային հարաբերությունների մեջ էր և ասում էր՝ մենք անկախ պետություն ենք և բոլորի հետ ունենք մեր հարաբերությունները: Հայաստանի պիտի ճո՞րտ լինի, իրեն ասե՞ն՝ սրա հետ լավ լինի, նրա հետ լավ չլինի՞»,- հայտարարեց նա:
Դիտարկմանը, թե Հայաստանը տնտեսապես կախում ունի Ռուսաստանից, Սիմոնյանն ասաց՝ չի ուզում կտրուկ բաներ ասել, բայց պետք է հասկանալ, թե ինչ է կախվածությունը. «Կա՛մ մենք ծնկած ապրում ենք ինչ-որ գերտերության, լինի դա Ֆրանսիան, Ռուսաստանը կամ որևէ այլ երկիր, «սապոգի» տակ, կա՛մ փորձում ենք առանց որևէ մեկի հետ պատերազմելու, թշնամանալու տեր կանգնել մեր փոքր պետությանը:
Մենք պետք է տեր կանգնենք մեր երկրին, Հայաստանը պետք է իր ընտրւթյունը կատարի: Ինքը չի ուզում իր մեծ եղբորը փոխարինել մեկ այլով: Նախկինում մենք եղել ենք ծնկած, որովհետև մեր նախագահական ընտրություններն անցել են կեղծիքներով, և ԿԸՀ-ն դեռ արդյունքները չհայտարարած, Ռուսաստանը շնորհավորել է, մեր ուժայինների մեծ մասը ճշտվել է Ռուսաստանի հետ, մեր քաղաքական ամբողջ կոնյունկտուրան, ողջ ուղեծիրը համաձայնեցվել են ու զուգահեռ տարվել։ Մի՞թե սա քաղաքական անկախություն է։ Մինչև 2018 թվականն անկախություն չի եղել»,– հայտարարեց Սիմոնյանը։
«2020 թվականից հետո, հաշվի առնելով տեղի ունեցածը... Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը տեսավ, որ մեր դաշնակիցը, առնվազն, մենակ թողեց մեզ», - ընդգծեց ԱԺ խոսնակը՝ մի քանի անգամ կրկնելով «առնվազն» արտահայտությունը։

Россия как минимум бросила Армению одну в 2020 году. Об этом заявил спикер парламента Армении Ален Симонян в беседе с журналистами 6 мая.
Отвечая на вопрос о перспективе ухудшения армяно-российских отношений в свете прошедшего в Ереване саммита ЕПС, Симонян ответил вопросом – а разве Армения, преследуя свои интересы должна постоянно оглядываться, не расстроилась ли Россия? Насколько это правильно? «Считаю неправильно», - заявил Симонян, добавив, что когда РФ преследует свои интересы, не заботится интересами Армении, попирает она их или нет. По словам Симоняна, Армения лишь обеспечивает собственные интересы, свою безопасность.
«Когда мы были в состоянии войны с Азербайджаном, Россия продавала оружие Азербайджану и состояла с ним в союзнических отношениях. И говорила о независимости государств. А Армения должна оставаться рабом? Чтобы ей диктовали, с кем здороваться, а с кем нет? И если поздоровается или примет в гости – обиды? как так?», - заявил Симонян.
Отвечая на вопрос об усилении экономической зависимости Армении от РФ, Симонян заявил, что не хочет говорить резко, но что такое зависимость: либо мы живем стоя на коленях, будь то Россия, Франция, или кто-то иной, под его сапогом, не проводим свободные выборы, не имеем свободные СМИ, или пытаемся без войн и вражды, политических или иных нападок, быть хозяевами нашей маленькой страны. Не менять одного «большого брата» на другого, не уступать свои свободы, это вопрос выбора, пояснил Симонян.
Он повторил, что в прошлом «мы были на коленях», поскольку президентские выборы проходили с фальсификациями, о чем свидетельствуют поздравления из Москвы еще до заявления ЦИК, Россия назначала здесь наместника, назначение большинства руководителей уточнялось с этой страной, вся политическая конъюнктура согласовывалась с ней, послы Армении сотрудничали с их послами. Разве это политическая независимость? Не было независимости 2018 г, заявил Симонян.
«После 2020г, учитывая, что произошло… Народ Нагорного Карабаха увидел, что союзник как минимум оставил нас в одиночестве», - подчеркнул спикер, несколько раз повторив «как минимум».