«Այն, որ վերջին տարիներին մարզում ծնելիությունը նվազել է 10%-ով, իսկ բնակչության բնական աճը կրճատվել է 30%-ով, խորագույն ճգնաժամի ցուցանիշ է, որը հնարավոր չէ թաքցնել նոր ասֆալտի տակ»։ Մայիսի 11-ին Գեղարքունիքի մարզի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ դրա մասին հայտարարել է «Հզոր Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Կարապետյանի առանձնատան բակում, քանի որ նա տնային կալանքի տակ է և չի կարող հանդիպումներ անցկացնել այլ վայրերում։
Սամվել Կարապետյանը նշել է, որ Գեղարքունիքում աղքատության մակարդակը հասել է 28%-ի՝ գերազանցելով հանրապետական միջին ցուցանիշները, և ընդգծել, որ ներկայիս թոշակներն ու ապահովագրությունները ի վիճակի չեն բարձրացնել մարդկանց կենսամակարդակը։
«Հզոր Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածուն շեշտել է, որ սոցիալ-տնտեսական անբարենպաստ վիճակը պատճառ է դարձել ամուսնալուծությունների թվի 16% աճի և մարզից բնակչության զանգվածային արտահոսքի համար։ «Սևանի մոտ ապրող մարդիկ պարտավոր են լինել հարուստ, այլ ոչ թե գոյատևել կարիքի մեջ»,- ընդգծել է Կարապետյանը՝ առաջարկելով զարգացման համակարգային ծրագիր՝ ըստ շվեյցարական և նորվեգական մոդելների, որը հիմնված կլինի ընտանեկան բիզնեսի աջակցության և լճի ռեսուրսների արդյունաբերական օգտագործման վրա։

«То, что за последние годы в области рождаемость снизилась на 10%, а естественный прирост населения сократился на 30% – это показатель глубочайшего кризиса, который невозможно скрыть за новым асфальтом». Об этом 13 мая на встрече с жителями Гегаркуникской области заявил кандидат в премьер-министры от блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян.
Встреча состоялась во дворе особняка Карапетяна, так как он находится под домашним арестом и не может проводить встречи в других местах.
Самвел Карапетян отметил, что уровень бедности в Гегаркунике достиг 28%, превысив среднереспубликанские показатели, и подчеркнул, что текущие пенсии и страховки не способны поднять уровень жизни людей.
Он подчеркнул, что социально-экономическое неблагополучие стало причиной роста числа разводов на 16% и массового оттока населения из региона. «Люди, живущие у Севана, обязаны быть богатыми, а не выживать в нужде», – подчеркнул Карапетян, предложив системную программу развития по швейцарской и норвежской моделям, основанную на поддержке семейного бизнеса и промышленном использовании ресурсов озера.