2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների գործով արվել է հնարավոր ամեն ինչ, իշխանությունները որևէ նոր բան «բացահայտել» չեն կարող։ Լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը՝ պատասխանելով Փաշինյանի այն հայտարարություններին վերաբերող հարցին, թե գործը բացահայտված է։
Նրա խոսքով՝ իշխանությունները ջրել են նախորդ ռեժիմների կոռուպցիոն գործերը։ Մարդիկ պետք է իմանան, որ այստեղ ևս իրենց խաբել են, հայտարարել է Մարուքյանը։
«Նա ասում է՝ գործը բացահայտված է, Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է նստի։ Ինչպե՞ս կարելի է 8 տարի շարունակ երկիրը ղեկավարել՝ կառչած մնալով Քոչարյանին կալանավորելու թեմայից։ Դա սուտ է, ոչ ոք էլ չի նստի»,- հայտարարել է Մարուքյանը՝ հավելելով, որ «նրանք ուզում են վերընտրվել, գնալ խորհրդարան, միասին Ստրասբուրգներում շրջագայել, ինչը մենք տեսանք վերջին 5 տարիներին»։ Նրա խոսքով՝ նույն պատմությունն է նաև Հոկտեմբերի 27-ի գործի հետ. ոմանք ընդհանրապես արյան վրա կարիերա են անում։ Այդպիսի կերպարներից է Անդրանիկ Քոչարյանը, նշել է Մարուքյանը՝ վստահեցնելով, որ այս անձնավորությունն իր կարիերան սկսել է 0038 գաղտնի հրամանով (Մարտի 1-ի գործ), հետո դարձել պատգամավոր, Ապրիլյան պատերազմի թեմայով պահպանել է հանձնաժողովի նախագահի պոստը, իսկ հետո զբաղվել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ զեկույցով։ Ինչ վերաբերում է այն փաստին, որ այդ զեկույցն այդպես էլ չի հրապարակվել, Մարուքյանը կարծում է, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն ցանկանում հրապարակել այն, որպեսզի ավելորդ անգամ չնյարդայնացնեն Ալիևին։

По делу о событиях 1 марта 2008 г сделано все, что можно, ничего нового власти «раскрыть» не могут. Такое мнение выразил лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукянв беседе с журналистами, отвечая на вопрос о заявлениях Пашиняна касательно того, что дело раскрыто.
По его словам, власти замяли коррупционные дела предыдущих режимов. Люди должны знать, что и тут их обманули, заявил Марукян.
«Он говорит – дело раскрыто, Роберт Кочарян должен сидеть. Как можно 8 лет продолжать править страной, удерживаясь на теме ареста Кочаряна. Это ложь, никто не сядет», - заявил Марукян, добавив, что «они хотят переизбраться, пойти в парламент, вместе кататься в Страсбург, что мы видели последние 5 лет». По его словам, та же история с делом 27 октября, некоторые вообще делают карьеру на крови. Один из таких Андраник Кочарян, указал Марукян, заверив, что этот персонаж начал карьеру на тайном приказе 0038 (дело 1 марта), потом стал депутатом, Апрельской войной удержал пост главы комиссии, затем доклад по обстоятельствам 44-дневой войны. Что касается того, что доклад таки не был опубликован, Марукян считает: власти Армении не хотят публиковать доклад, чтобы лишний раз не нервировать Алиева.