Նիկոլ Փաշինյանի օգտին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը միջամտություն է Հայաստանի ներքին գործերին։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Արա Այվազյանը։
Նրա խոսքով՝ սա առաջին դեպքը չէ. որքան մոտենում է քվեարկության օրը, այնքան ավելի ակնհայտ է դառնում արտաքին միջամտությունը։
«Ժողովուրդը պետք է հասկանա, որ մենք ոչ թե աշխարհաքաղաքական ճամբար ենք ընտրում, այլ մեր ապագան, և դա որոշելու է ժողովուրդը։ Երբ մեր ապագան ուրիշներն են որոշում, մենք խաղալիք ենք դառնում օտարի ձեռքում։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած մեր նախնիները չկորցրին ամենակարևորը՝ իրենց արժանապատվությունն ու հայրենիքում ազատ ապրելու ձգտումը։ Նրանց շնորհիվ է, որ մենք այսօր կանք։ Ինչպես և 100 տարի առաջ, այսօր էլ ամենակարևոր հարցն այն է՝ կկարողանա՞նք պահպանել մեր պետականությունը, անվտանգությունն ու արժանապատվությունը»,— նշել է Այվազյանը։
Նա հավելել է, որ փորձը ցույց է տվել, որ ամենածանր ճգնաժամերն անգամ չեն կոտրել հայ ժողովրդի կամքը։
«Մենք հաղթահարել ենք Ցեղասպանության հետևանքները, կհաղթահարենք նաև այսօրվա լուրջ մարտահրավերները։ Մենք տեսնում ենք, որ ժողովուրդը հոգնել է անորոշությունից ու վախից, և մենք պետք է վերականգնենք պետության հանդեպ վստահությունը։ Պետք է կառուցենք այնպիսի Հայաստան, որից չեն հեռանում, այլ ուր վերադառնում են, որտեղ երիտասարդությունը տեսնում է իր ապագան, և որտեղ տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ զգում են, որ պետությունն իրենց հարգում է։
Ամենակարևորը՝ մենք պետք է ապահովենք ժողովրդի միասնությունը, որը 100 տարի առաջ դարձավ անկախության համար մղված պայքարում մեր հաղթանակի գրավականը։ Այն ժամանակ հասարակությունը բաժանված չէր «սևերի» և «սպիտակների»։ Հենց դա էր հաջողության գաղտնիքը։ 1918 թվականի մայիսի 28-ի ամենագլխավոր դասն այն գիտակցումն էր, որ մենք ամեն օր պետք է պաշտպանենք մեր պետականությունը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ժողովրդին կվերադարձնի վստահությունը, արժանապատվությունը, միասնությունն ու բարգավաճ ապագան։
Ամենագլխավոր խնդիրը իրական խաղաղություն ապահովելն ու կայուն ու երկարատև խաղաղության նախադրյալներ ստեղծելն է։ Խաղաղությունը չի կառուցվում հայտարարությունների ու բարի կամքի վրա, այն կառուցվում է ուժի, վստահության, միասնության և համակարգված աշխատանքի հիմքով։ Հունիսի 7-ից հետո մենք պատրաստ ենք ստեղծել այդ երկարատև խաղաղության հիմքերը»,— ընդգծել է Այվազյանը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 28-ին հայ ժողովուրդը նշում է Առաջին Հանրապետության օրը։ 1918 թվականի այս օրը վերականգնվել է դարեր շարունակ ընդհատված հայոց պետականությունը. մայիսին Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում և Սարդարապատում հայկական կանոնավոր զորքերին ու կամավորներին հաջողվե ճակատագրական հաղթանակներ տանել թուրք զավթիչների դեմ՝ կանգնեցնելով նրանց առաջխաղացումն ու Հայաստանն ամբողջությամբ նվաճելու ձգտումը։

Заявление президента США Дональда Трампа в поддержку Никола Пашиняна – вмешательство во внутренние дела Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил представитель партии «Процветающая Армения», экс-глава МИД Армении Ара Айвазян.
По его словам, это не первый случай: чем ближе день голосования, тем очевиднее становится внешнее вмешательство.
«Народ должен понимать, что мы выбираем не геополитический лагерь, а наше будущее, и его будет решать народ. Когда наше будущее решают другие, мы становимся игрушкой в чужих руках. Наши предки, пережившие Геноцид армян, не потеряли самое главное – своё достоинство и стремление свободно жить на своей родине. Благодаря им мы сегодня есть. Как и 100 лет назад, сегодня самый важный вопрос — сможем ли мы сохранить своё государство, безопасность и достоинство», - отметил Айвазян.
Он добавил, что опыт показал: самые тяжелые кризисы не сломили волю армянского народа.
«Мы преодолели последствия Геноцида, преодолеем и сегодняшние серьезные вызовы. Мы видим, что народ устал от неопределенности, страха, и мы должны вернуть доверие к государству, построить такую Армению, которую не покидают, а куда возвращаются, где молодежь видит свое будущее, где люди разных специальностей чувствуют, что государство их уважает.
Самое главное – мы должны обеспечить единство народа, которое 100 лет назад стало залогом нашей победы в битве за независимость. Тогда общество не было разделено на «черных» и «белых». Это и было залогом успеха. Самым главным уроком 28 мая 1918 года стало понимание того, что мы должны каждый день защищать государственность.
Партия «Процветающая Армения» вернет народу доверие, достоинство, единство и процветающее будущее.
Самая главная задача – обеспечить реальный мир и создать предпосылки для прочного и долгосрочного мира. Мир строится не на заявлениях и доброй воле, а на основе силы, уверенности, единства и через создание системы. Мы после 7 июня готовы создать основы для долгосрочного мира», - подчеркнул Айвазян.
Напомним, что армянский народ 28 мая отмечает День Первой Республики. В 1918 году в этот день была восстановлена армянская государственность, нарушенная на протяжении веков: в мае в Каракилисе, Баш-Апаране, Сардарапате армянским регулярным войскам и добровольцам удалось одержать победу в судьбоносных сражениях против турецких захватчиков, остановив их продвижение и стремление полностью захватить Армению.