«Նիկոլ Փաշինյանը պարտվել է, դրա համար էլ կառչում է վերջին ծղոտից, և այն ամբողջ լեղին, որ նա տարիներ շարունակ թափում էր այս ժողովրդի վրա, կհավաքի արդեն յոթին»։ Հունիսի 1-ին մայրաքաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի հանրահավաքի ժամանակ NEWS.am-ի լրագրողի հետ զրույցում հայտարարել է 44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի մայրը՝ Աստղիկ Գալեյանը։ Նրա բնորոշմամբ՝ եթե գործող վարչապետը վերարտադրվի իշխանության մեջ, քաղաքացիները ստիպված կլինեն ապրել 300 հազար ադրբեջանցիների ներկայության պայմաններում, որոնց գալստյան մասին ընդդիմությունը նախազգուշացնում էր դեռևս Արցախի հանձնման ժամանակ։ Գալեյանը հասարակությանը կոչ է արել անպայման գնալ ընտրական տեղամասեր և ձայնը տալ այն քաղաքական ընդդիմադիր ուժին, որի հետ մարդիկ կապում են երկրի փրկության իրենց հույսերը։
Աստղիկ Գալեյանը ուշադրություն է հրավիրել նաև կառավարող «ՔՊ» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում անվտանգության աշխատակիցների կողմից քաղաքացիների նկատմամբ կոշտ վերաբերմունքի փաստերին, մասնավորապես՝ Մալաթիա-Սեբաստիայում, որտեղ թույլ չեն տվել արտահայտվել պատերազմում որդուն և թոռանը կորցրած տարեց կնոջը։ Գալեյանն ընդգծել է, որ Արաբկիրում վերջերս տեղի ունեցած ծայրահեղ ծանր իրավիճակից հետո կառավարության ղեկավարը հրամայել է իր թիկնապահներին մեկուսացնել զոհված զինվորի ցանկացած ծնողի կամ բողոքող քաղաքացու։ «Եթե սա նախընտրական քարոզարշավ է, դու պարտավոր ես լսել. քանի որ լսում ես նրանց, ովքեր քեզ գովում են, ուրեմն պետք է լսես նաև նրանց, ովքեր քեզ հայհոյում են ու դժգոհություն հայտնում»,- նշել է Գալեյանը։ Նա հավելել է, որ հենց այս իշխանությունն ու նրա սխալ քաղաքականությունն են մեղավոր հայ զինվորների զոհվելու համար, ինչի պատճառով ընկած հերոսների ընտանիքները տարիներ շարունակ ենթարկվում են բռնությունների, ներառյալ՝ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում տեղի ունեցած հայտնի կոպիտ միջադեպերը։ Չնայած իշխանության կողմնակիցների հնչեցրած վիրավորանքներին՝ Գալեյանը հայտարարել է, որ իր սուրբ պարտքն է համարում շարունակել պայքարը հանուն իր որդու հիշատակի։
Իր հերթին, 44-օրյա պատերազմում զոհված կապիտան Իշխան Պետրոսյանի այրին՝ Արուս Հարությունյանը նշել է, որ հասարակության գիտակից մասի թվաքանակը սրընթաց աճում է, և գալիք քվեարկությունը հայ ժողովրդի գոյության վերջին մարտն է, որտեղ սխալվելու իրավունք չկա, քանի որ անհրաժեշտ է երեխաների համար ապահովել խաղաղ և ուժեղ Հայրենիք։ Նա ընդգծել է, որ երկրում զգացվում է կոշտ ճնշում պետական ապարատում աշխատող մարդկանց նկատմամբ։ Հարությունյանի վկայությամբ՝ բազմաթիվ պետական ծառայողներ դժգոհում են իշխանությունների գործադրած հարկադրանքից, սակայն անձնական զրույցներում խոստովանում են, որ ընտրական տեղամասերում անպայման քվեարկելու են ընդդիմադիր ուժերի օգտին։
Արուս Հարությունյանը նաև վրդովմունք է հայտնել զոհված զինծառայողների հարազատների բողոքի ցույցերի ճնշման դեպքերի առնչությամբ՝ հիշատակելով Սպիտակում տեղի ունեցած միջադեպը, որտեղ ուժով հեռացրել են զինվորներից մեկի պապիկին՝ փակելով նրա բերանը։ Նա հավելել է, որ հույս ունի շուտափույթ իշխանափոխության հասնել, որպեսզի հայրենիքի ընկած պաշտպանների ընտանիքները պետության և հասարակության կողմից արժանանան անկեղծ հարգանքի, ինչպես ընդունված է քաղաքակիրթ երկրներում։ Հարությունյանի կարծիքով՝ Հայաստանում պետք է փոխվի մթնոլորտը, որպեսզի ծնողներն այլևս երբեք ստիպված չլինեն նվաստացուցիչ կերպով խնդրագրերով ծրարներ փոխանցել վարչապետին՝ գոնե ինչ-որ դրական պատասխան ստանալու հույսով։

Никол Пашинян проиграл, поэтому цепляется за последнюю соломинку, и всю ту желчь, которую он изливал на этот народ на протяжении многих лет, он соберет уже седьмого числа. Об этом 1 июня в беседе с журналистом Новости Армении-NEWS.am на митинге блока партий «Сильная Армения» в столичном административном районе Арабкир заявила мать погибшего в 44-дневной войне Мхитара Галеяна Астхик Галеян. По ее словам, если действующий премьер-министр воспроизведется во власти, гражданам придется жить в условиях присутствия 300 тысяч азербайджанцев, о приходе которых оппозиция предупреждала еще во время сдачи Арцаха. Галеян призвала общество обязательно пойти на избирательные участки и отдать голоса за ту политическую оппозиционную силу, с которой люди связывают свои надежды на спасение страны.
Астхик Галеян также обратила внимание на факты жесткого обращения сотрудников безопасности с гражданами в ходе предвыборной кампании правящей партии «Гражданский договор», в частности в Малатия-Себастии, где не дали высказаться пожилой женщине, потерявшей на войне сына и внука. Галеян подчеркнула, что после недавней крайне тяжелой ситуации в Арабкире глава правительства приказал своим телохранителям изолировать любого родителя погибшего солдата или протестующего гражданина. «Если это предвыборная кампания, ты обязан слушать; раз слушаешь тех, кто тебя хвалит, значит, должен слушать и тех, кто тебя ругает и выражает недовольство» — отметила Галеян. Она добавила, что именно эта власть и ее ошибочная политика виновны в гибели армянских солдат, из-за чего семьи павших героев годами подвергаются насилию, включая известные жесткие инциденты в военном пантеоне «Ераблур». Несмотря на оскорбления со стороны сторонников власти, Галеян заявила, что считает своим священным долгом продолжать борьбу ради памяти своего сына.
В свою очередь вдова капитана Ишхана Петросяна, погибшего в 44-дневной войне, Арус Арутюнян отметила, что сознательная часть общества стремительно растет, и грядущее голосование – это последний бой за существование армянского народа, где нет права на ошибку, поскольку необходимо обеспечить детям мирное и сильное Отечество. Она подчеркнула, что в стране ощущается жесткое давление на людей, работающих в государственном аппарате. По свидетельству Арутюнян, многие госслужащие жалуются на принуждение со стороны властей, однако в личных разговорах признаются, что на избирательных участках обязательно проголосуют за оппозиционные силы.
Арус Арутюнян также выразила возмущение случаями подавления протестов родственников погибших военнослужащих, упомянув инцидент в Спитаке, где силой увели дедушку одного из солдат, закрывая ему рот. Она добавила, что надеется на скорую смену власти, чтобы семьи павших защитников родины пользовались искренним уважением со стороны государства и общества, как это принято в цивилизованных странах. По мнению Арутюнян, в Армении должна измениться атмосфера, чтобы родителям больше никогда не приходилось унизительно передавать премьер-министру конверты с прошениями в надежде получить хоть какой-то положительный ответ.