Եթե Նիկոլ Փաշինյանը չհեռանա, դա շատ վատ կավարտվի։ Այս մասին երկրում ընթացող խորհրդարանական ընտրություններում քվեարկությունից հետո ՍՉՄԻ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ կլինի, եթե Փաշինյանը պարտվի ընտրություններում, բայց հրաժարվի հեռանալ։
Խնդրանքին՝ պարզաբանելու, թե ինչ նկատի ունի, Քոչարյանն առաջարկել է յուրաքանչյուրին հասկանալ իր երևակայության սահմաններում։
Այն հարցին, թե արդյոք ինքը սպասո՞ւմ էր ճնշումների, քաղաքական գործիչը դրական է պատասխանել։ «Իհարկե սպասում էինք։ Նրանք գործի դրեցին ռեպրեսիվ մեխանիզմը։ Երեկ հակակոռուպցիոն կոմիտեի բենեֆիսն էր։ Ամեն կես ժամը մեկ ինչ-որ անհեթեթությամբ տեղեկատվական բաղադրիչ էին տալիս։ Իմաստը՝ ընդդիմադիր ակտիվիստներին մեկուսացնելն ու շտաբների աշխատանքը ապակազմակերպելն էր։ Առավոտյան մարդկանց մեկուսացրել էին։ 48 ժամ անց նրանց կազատեն, բայց այդ 48 ժամվա ընթացքում նրանք պետք է աշխատեին։ Հոգեպես անհավասարակշիռ հիստերիկ մարդու ջղաձգումներ», - հայտարարել է Քոչարյանը։

If Nikol Pashinyan does not leave, it will end very badly. Second President of Armenia and the candidate for prime minister of the "Armenia" bloc, Robert Kocharyan, stated this after voting in Sunday’s parliamentary elections in the country—and answering the question of what will happen if Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan loses the elections, but refuses to leave.
When asked to clarify what he meant by the aforesaid, Kocharyan suggested that everyone understand within the limits of their imagination.
And when asked whether he expected pressure, the politician answered in the affirmative.
"Of course we expected [i0]t. They [i.e. the incumbent Armenian authorities] put the repressive mechanism into action. Yesterday was the benefice of the anti-corruption committee. Every half hour they gave an information component with some nonsense. The meaning was to isolate opposition activists and disorganize the work of the [election] headquarters [of the opposition]. People were isolated in the morning. They will be released after 48 hours, but during those 48 hours they had to work. The convulsions of a mentally unbalanced hysterical person," Kocharyan said.