Կառավարությունը սուբսիդավորում է ջերմոցային տնտեսությունների մաքսատուրքերի և տրանսպորտային ծախսերի զգալի մասը։ Այս մասին հունիսի 11-ին, խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ, հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Դրա շնորհիվ մեր արտադրանքն արդեն արտահանվում է Վրաստան, Ուկրաինա, Հունաստան, Ղազախստան և այլ երկրներ։ Այս գործընթացը շարունակական է լինելու, և մենք ավելի մեծ ծավալներ ենք ակնկալում։ Այստեղ որևէ սահմանափակում չկա․ որքան շատ արտահանեն, այնքան շատ կսուբսիդավորենք»,- վստահեցրել է Պապոյանը։
Նախարարի խոսքով՝ Կառավարությունն այսօր արտահանման սուբսիդավորման ևս մեկ որոշում կընդունի, սակայն այս անգամ արդեն այլ արտադրանքի մասով։ Մասնավորապես, խոսքը բաց գրունտում աճեցված մրգերի և բանջարեղենի մասին է։ Նրա փոխանցմամբ՝ մաքսատուրքերի փոխհատուցումը կազմում է 8,5%-ից մինչև 14,5%։ Պաշտոնյան պնդել է, որ հայկական ապրանքների զգալի մասն իր որակով չի զիջում եվրոպական արտադրանքին, իսկ հիմնական խնդիրները կապված են լոգիստիկայի հետ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 30-ին «Ռոսսելխոզնադզորն» անորոշ ժամկետով սահմանափակել էր Հայաստանում արտադրված և այնտեղից արտահանվող թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչու և ելակի ներկրումը։ Գերատեսչությունից պարզաբանել են, որ նման որոշում է կայացվել Ռուսաստան հայկական մրգի և բանջարեղենի մատակարարման ընթացքում խախտումների հաճախակիացման պատճառով՝ նպատակ ունենալով ապահովել ֆիտոսանիտարական անվտանգությունը։ Արդեն հունիսի 4-ին Հայաստանի կառավարությունը որոշում է ընդունել սուբսիդիաներ տրամադրել ջերմոցային բանջարեղեն, ծաղիկներ և ելակ արտահանողներին՝ այլընտրանքային շուկաներ դուրս գալու համար։

Правительство субсидирует значительную часть пошлин и транспортных расходов тепличных хозяйств. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета за 2025 год заявил 11 июня министр экономики Армении Геворк Папоян.
«Благодаря этому наша продукция уже экспортируется в Грузию, Украину, Грецию, Казахстан и другие страны. Процесс продолжится, и мы ожидаем гораздо более высоких объемов. И здесь нет ограничений: чем больше экспортируют, тем больше мы субсидируем», - заверил Папоян.
Как отметил министр, Правительство сегодня примет еще одно решение о субсидировании экспорта, но уже другой продукции. В частности, это касается овощей и фруктов, выращенных не в теплицах. По его словам, компенсация пошлин составляет от 8,5% до 14,5%. Чиновник стал утверждать, что значительная часть армянских товаров по качеству не уступает европейской продукции. Проблемы лишь в основном в логистике.
Напомним, что 30 мая «Россельхознадзор» на неопределенное время ввел ограничения на ввоз свежих томатов, огурцов, перцев, зеленых культур и клубники, произведенных и экспортированных из Армении. В ведомстве объяснили, что подобное решение было принято в связи с участившимися случаями нарушений при поставках армянской плодоовощной продукции в Россию и в целях обеспечения фитосанитарного благополучия. Уже 4 июня Правительство Армении приняло решение о выдаче субсидий экспортерам тепличных овощей, цветов и клубники на альтернативные рынки.