Կառավարությունը որոշել է մեր բոլոր բջջային հեռախոսների IMEI–ները գրանցել. IMEI–ը հեռախոսի հատուկ իդենտիֆիկացման համարն է, ոնց որ մեքենայի համարանիշն է, որը ունիկալ է, 15 նշանոց թիվ է ու դա դարձնում է ձեզ շատ վերահսկելի հեռախոսի տեսանկյունից։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում հայտնել է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Հայտարարվում է, որ սա արվում է որպեսզի բջջային հեռախոսների սև շուկան փակեն, բայց եկեք հասկանանք, թե այս ամենը ինչ վտանգներ է պարունակում, իսկ վտանգները կան։
Առաջինն այն է, որ սա մեզ դարձնում է շատ ավելի վերահսկելի մեզ, որովհետև ոչ միայն SIM քարտով եք դուք վերահսկվում, այլ նաև ձեր հեռախոսը ֆիզիկապես միշտ պարզ է դառնում, որ սա ձեր հեռախոսն է, պլյուս, ըստ նախագծի ստեղծվում է ինչ-որ կազմակերպություն, ընդ որում, ոչ պետական, որին չափազանց շատ տվյալներ են տրվում, այսինքն ձեր հեռախոսի IMEI-ը, սիմ քարտը, անձնագրի համարը, պլյուս նաև սահմանի շարժը։
Լլինելու հետևյալը, եթե ձեր հեռախոսը պետական ռեեստր չկա, բլոկվելու է, ու սա նաև «մեծ ուրախություն» է տուրիստների համար։ Այսինքն մարդը գալիս է Հայաստան, 30-րդ օրը իր հեռախոսը անջատվում է, որովհետև ինքը գրանցված չի։ Կամ պետք է ինքը գնա հատուկ գրանցվի։ Պատկերացնեք, դուք գալիս եք ինչ-որ երկիր ձեր համար ֆռֆռալու, բայց հլը մի հատ էլ պետք է գնաք ինչ-որ պետության կառույց հերթ կանգնեք, ձեր հեռախոսի IMEI-ն գրանցեq, որ բլոկ չընկնի:
Մենք այստեղ փաստացի գործ ունենք տվյալների անհամաչափ հավաքագրման հետ, որը անվերահսկելի է։ Վերահսկողների և վերահսկողության մեխանիզմը, ես առնվազն չեմ տեսնում։ Ընդամենը ինչ-որ մի քանի հազար հեռախոս շուկայից հանելու համար, սև ձևով բերել են Հայաստան։ Ասենք, ինչ-որ մեկը Դուբայից մի երեք հատ հեռախոս է բերել, վաճառել , արդյո՞ք այս խնդիրը լուծելու համար արժի բոլորին հերթական ինչ-որ գերվերահսկողության համակարգի տակ գցել։ Ընդ որում, դուք պետք է դրա համար տուրք վճարեք։
Ընդհանրապես այսպիսի լուրջ որոշումները կարծում եմ՝ պետք է լուրջ քննարկվեն»։ Սամվել Մարտիրոսյանը թվարկեց այն երկրները, որտեղ նման կարգավորում կա՝ Թուրքիա, Իրան, Լիբանան, Եգիպտոս, Ուզբեկստան, Ղազախստան, Ադրբեջան, Տաջիկստան, Ինդոնեզիա, Պակիստան, Նեպալ, Կամբոջա, Բանգլադեշ, Չիլի, Կոլումբիա, Մեքսիկա։
«Ինչպես տեսնում եք, աշխարհի «ամենաժողովրդավարական» երկրներն են բոլորի IMEI-ները գրանցում, շուտով ևս մեկ ժողովրդավարության բաստիոն՝ Ռուսաստանն է իր մոտ սա մտցնում»,– հեգնանքով նկատեց նա։

Правительство решило зарегистрировать IMEI всех наших мобильных телефонов. IMEI - это специальный идентификационный номер телефона, как номерной знак автомобиля: он уникален, состоит из 15 цифр и делает вас гораздо более контролируемым с точки зрения телефона. Об этом заявил в видеоматериале на своей странице в Facebook медиаэксперт Самвел Мартиросян.
«Заявляется, что это делается для того, чтобы закрыть черный рынок мобильных телефонов, но давайте поймем, какие угрозы несет все это, а они есть.
Во-первых, это делает нас гораздо более контролируемыми, потому что вас контролируют не только по SIM-карте, но и ваш телефон физически всегда однозначно идентифицируется как ваш телефон. Плюс, согласно проекту, создается некая организация, причем негосударственная, которой передается чрезмерно много данных, то есть IMEI вашего телефона, SIM-карта, номер паспорта, а также пересечение границы.
Будет следующее: если вашего телефона нет в государственном реестре, он будет заблокирован, и это еще и «большая радость» для туристов. То есть человек приезжает в Армению, и на 30-й день его телефон отключается, потому что он не зарегистрирован. Или ему нужно будет пойти и специально зарегистрироваться. Представьте, вы приезжаете в какую-то страну просто погулять, но вам еще нужно идти в какое-то государственное учреждение, стоять в очереди, регистрировать IMEI своего телефона, чтобы его не заблокировали.
Здесь мы фактически имеем дело с несоразмерным сбором данных, который является неконтролируемым. По крайней мере, я не вижу механизма контролирующих органов и самого контроля. Всего лишь ради того, чтобы убрать с рынка несколько тысяч телефонов, ввезенных в Армению по серой схеме. Допустим, кто-то привез из Дубая три телефона и продал их — стоит ли ради решения этой проблемы загонять всех под очередную систему сверхконтроля? Причем за это вы еще должны будете платить сбор.
Вообще, я считаю, что такие серьезные решения должны серьезно обсуждаться», - заявил Мартиросян.
Он перечислил страны, в которых действует подобное регулирование -Турция, Иран, Ливан, Египет, Узбекистан, Казахстан, Азербайджан, Таджикистан, Индонезия, Пакистан, Непал, Камбоджа, Бангладеш, Чили, Колумбия, Мексика.
«Как видите, именно «самые демократические» страны мира регистрируют IMEI всех. Скоро это введет у себя и еще один бастион демократии - Россия», — с иронией заметил эксперт.