Վերջին երեք օրերին եղանակը մեր երկրում բավականին կայունացել է, որովհետեւ մենք գտնվում են հարավ-արևմտյան տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում։ Տաք օդային հոսանքների ներթափանցումը կշարունակվի մինչև հուլիսի 3-ի կեսօր։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Դրա արդյունքում կպահպանվի առանց տեղումների եղանակը, իսկ օդի ջերմաստիճանը կշարունակի բարձրանալ ևս 4-5 աստիճանով։ Ամենաշոգ օրը կլինի հուլիսի 3-ը, երբ ցերեկային ժամերին հանրապետության ամենատաք գոտիներում՝ Սյունիքի հովիտներ, Արարատյան դաշտ, Երևան, օդի ջերմաստիճանը կհասնի +34-+36 աստիճանի։
Հայց հուլիսի 3-ի երեկոյան ժամերից Սև ծովի շրջաններից Հայաստան կներթափանցի հերթական տեղումնաբեր ցիկոլը, որը Հայաստանում կգործի մինչև հուլիսի 8-ը ներառյալ։
Դրա արդյունքում հուլիսի 3-ին երեկոյան ժամերին առանձին շրջաններում, հուլիսի 4-8 գիշերը և հետկեսօրյա ժամերին շրջանների զգալի մասում սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ, առանձին հատվածներում անձրևները կլինեն հորդառատ, կտեղա կարկուտ։ Ամպրոպների ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 18-23 մ/վ արագությամբ
Այս ցիկոլը հյուսիս-արևմուտքից իր հետ բերում է ցուրտ օդային հոսանքներ, ինչի արդյունքում հուլիսի 4-5-ը օդի ջերմաստիճանը կնվազի 4-6 աստիճանով»,- հայտնել է Գագիկ Սուրենյանը։

В последние три дня погода в нашей стране достаточно стабильная, поскольку мы находимся в зоне влияния теплых юго-западных воздушных потоков. Поступление теплых воздушных масс продолжится до полудня 3 июля. Об этом написал на своей странице в Facebook заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Гагик Суренян.
«В результате этого сохранится погода без осадков, а температура воздуха продолжит повышаться еще на 4-5 градусов. Самым жарким днем станет 3 июля, когда в дневные часы в самых теплых зонах республики - в долинах Сюника, Араратской долине и Ереване - температура воздуха достигнет +34…+36 градусов.
Однако с вечера 3 июля в Армению из районов Черного моря проникнет очередной циклон, несущий осадки, который будет действовать в Армении включительно до 8 июля.
В результате этого вечером 3 июля в отдельных районах, а в ночь и во второй половине дня 4-8 июля в значительной части регионов ожидаются кратковременные дожди грозового характера, местами осадки будут сильными, возможен град. Во время гроз ожидается усиление ветра до 18-23 м/с.
Этот циклон приносит с северо-запада холодные воздушные потоки, в результате чего 4–5 июля температура воздуха понизится на 4-6 градусов», - отметил Суренян.