Հազարավոր գաղափարներ, բազմաթիվ մասնակիցներ՝ մեկ վայրում։ Seaside Startup Summit-ն այս տարի ևս համախմբել էր նորարար լուծումներ փնտրող ստարտափերներին և արդեն իսկ կայացած խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչներին։
Իդրամի ու IDBank-ի մենթորները սկսնակ ստարտափերների կողքին են՝ օգնելու հեշտությամբ հաղթահարել զարգացման բարդ ճանապարհը, տալու հուզող հարցերի պատասխաններն ու գտնելու նորարար լուծումներ ստարտափների աճի համար։
Իդրամի և IDBank-ի առանցքային գործընկերների և թվային վճարումների նախագծերի բաժնի ղեկավար Ալբերտ Թունյանը, ՓՄՁ ներգրավման բաժնի ղեկավար Աղվան Աբրահամյանը և կորպորատիվ բիզնես գործընթացների և թիմի զարգացման ղեկավար Հայկ Մուրադյանը վստահ են, որ բազմաթիվ հետաքրքիր գաղափարներ որոշ ժամանակ անց մուտք կգործեն հայաստանյան շուկա։
«Կարևոր է սիրահարվել ոչ միայն սեփական նորարարություններին, այլև հատուկ ուշադրություն դարձնել հաճախորդների գոհունակությանը։ Հաճախ հիմնադիրներն այնքան են տարվում պրոդուկտի ստեղծմամբ, որ վաճառքները մղվում են երկրորդ պլան։ Ուրախալի է փաստել, որ այսօր ստարտափներն ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում վաճառքներին, ինչն էլ հենց հաջողության գլխավոր գրավականն է»,- նշեցին ընկերությունների ներկայացուցիչները։
Seaside Startup Summit-ի շրջանակում IDBank-ի թվային բանկինգի տնօրեն և վարչության անդամ Սերգեյ Առաքելյանը ներգրավված էր ժյուրիի կազմում․ նա անձամբ լսել ու գնահատել է ավելի քան 10 ստարտափների ելույթները։
Անդրադառնալով միջոցառմանն ու ներկայացված գաղափարներին՝ Սերգեյ Առաքելյանը փաստեց, որ  Seaside Startup Summit-ին մասնակցությունը IDBank-ի համար լավագույն հնարավորությունն է՝ ծանոթանալու նորագույն ստարտափներին։
«Հատկանշական է Սամմիթի ձևաչափը, որը մեկտեղում է ամենատարբեր ոլորտներ ներկայացնող նախագծեր։ Առանձնահատուկ ուրախալի է տեսնել ֆինանսական ոլորտին առնչվող լուծումներ, որոնք հիմնված են արհեստական բանականության և ժամանակակից տեխնոլոգիական միտումների վրա»,- ասաց Սերգեյ Առաքելյանը։

Thousands of ideas and numerous participants - all in one place. This year, Seaside Startup Summit once again brought together startup founders, seeking innovative solutions, and representatives of well-established major businesses.
Mentors from Idram and IDBank joined early-stage founders to support them through their growth journey, answer vital questions, and identify innovative solutions for startup scaling.
Albert Tunyan, Head of Key Partner and Digital Payment Projects at Idram and IDBank, Aghvan Abrahamyan, Head of SME Acquisition, and Hayk Muradyan, Head of Corporate Business Processes and Team Development, expressed confidence that many of these compelling ideas will soon enter the Armenian market.
"It is important not only to fall in love with your own innovations, but also to pay special attention to customer satisfaction. Often, founders focus entirely on product development and overlook sales. We are glad to see that startups today are placing more emphasis on sales, which is the key to success," company representatives shared.
Within the framework of Seaside Startup Summit, Sergey Arakelyan, Digital Banking Director and Member of Management Board at IDBank, joined the jury, where he evaluated more than 10 startups.
Commenting on the event and the presented ideas, Sergey Arakelyan emphasized that participating in Seaside Startup Summit is an ideal opportunity for IDBank to discover innovative startups.
"What makes the Summit truly special is its format, which brings together projects across diverse sectors. It is particularly exciting to see financial solutions powered by artificial intelligence and current technological trends,” noted Sergey Arakelyan.