Կալանքի և դրան ուղեկցող սահմանափակումների նպատակը մարդկանց ցավ պատճառելն է։ Այս մասին օգոստոսի 5-ին Ազգային ժողովի նիստում՝ խորհրդարանի փոխնախագահի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ, հայտարարել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արթուր Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով երկրում մարդու իրավունքների վիճակին և կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելուն։
«Արեգնազ Մանուկյանի դուստրը ընդամենը 14 տարեկան է։ Նրան զրկել են մորը տեսակցելու հնարավորությունից։ Խափանման միջոցն օգտագործվում է որպես տառապանքի միջոց։ Ինչո՞ւ եք տանջում այդ երեխային։ Եթե նա գա իր մորը տեսնելու, դրանից արդարադատությունը կտուժի՞»,- հարցրել է Խաչատրյանը՝ դիմելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներին։

Арест и сопровождающие его ограничения преследуют цель причинить людям страдания. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса об избрании вице-спикера парламента заявил 5 августа секретарь парламентской фракции оппозиционного блока «Армения» Артур Хачатрян, касаясь ситуации с правами человека в стране и применения ареста в качестве меры пресечения.
«Дочери Арегназ Манукян всего 14 лет. Ее лишили возможности видеться с матерью. Мера пресечения используется как средство мучения. Зачем вы мучаете этого ребенка? Если она придет увидеть свою мать, от этого пострадает правосудие?», - задал вопросы Хачатрян, обращаясь к депутатам от правящей партии «Гражданский договор».