2026-2031 թվականներին նախատեսվում է պետությանը վերադարձնել ապօրինի օտարված շուրջ 2 միլիարդ դոլարի գույք։ Այս մասին Կառավարության օգոստոսի 6-ի նիստում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ նման պահանջ է ձևակերպել հասարակությունը։ Փաշինյանի պարզաբանմամբ՝ խոսքն այն հողատարածքների մասին է, որոնք չնչին գումարներով դե յուրե վարձակալվել էին 100 տարով, իսկ փաստացի՝ սեփականաշնորհվել։ «Պետական սեփականությանն են վերադարձվել նմանատիպ մի քանի հազար հեկտար մակերեսով հողամասեր», — հավելել է նա։
Հայաստանի վարչապետի փոխանցմամբ՝ ինքը քաղաքացուց նամակ է ստացել, որտեղ նշվում է, թե համայնքը պատրաստվում է հողատարածք հատկացնել նույն անձին, ումից այն նախկինում առգրավվել էր։ Նա կոչ է արել նմանատիպ դեպքերը բացառող մեխանիզմներ մշակել։

С 2026 по 2031 годы государству должно быть возвращено незаконно отчужденное имущество на сумму около 2 млрд. долларов. Об этом на заседании Правительства Армении 6 августа заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его оценке, соответствующее требование сформулировало общество. Пашинян пояснил, что речь идет о земельных участках, которые за небольшие деньги де-юре были арендованы на 100 лет, но фактически приватизированы. «Государству были возвращены подобные земельные участки площадью в несколько тысяч гектаров», - добавил он.
Премьер-министр Армении сообщил, что получил от гражданина письмо, в котором говорится, что община хочет выделить земельный участок лицу, у которого он ранее был изъят. Он призвал разработать механизмы, исключающие такую возможность.