Գիշերը ժամը 3:00-4:00-ից հետո սկսվել են կանչերը, մինչև առավոտյան ունեցել ենք 23-24 կանչ, որոնցից 15-ը մոտավորապես նման գանգատներով, 10-ը որակավորվել է հենց այդպիսի գանգատներով, երեքը հոսպիտալիզացվել են՝ 3, 5 և 12 տարեկան երեխաներ։ Այս մասին NEWS.am–ի հետ զրույցում նշեց «Անդրանիկ Պետրոսյանի անվան Բյուրեղավանի քաղաքային պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ի տնօրեն Արմեն Վարդումյանը՝ անդրադառնալով Բյուրեղավանում աղիքային վարակի հերթական դեպքերին։
«Նրանք վիճակը հիմա բավարար է, այսօր էլ կանչեր կան, արդեն ամբուլատոր հաճախումներ, հիմնականում ընտանեկան բժիշկների հետ հեռախոսային խորհրդակցություններ, խորհուրդներ և այլն։ Ծանրաբեռնված աշխատում ենք։
Քիչ առաջ համայնքապետի հետ էի խոսում, պարբերաբար իրեն ինֆորմացիա ենք տալիս այս իրավիճակի մասին, առավոտյան համայնքապետի մոտ գործակարգավարական խորհրդակցություն է եղել, այս ամեն ինչը քննարկվել է։ Ժամը 9-ին առողջապահական տեսչությունից, «Վեոլիա ջրի» լաբորատորիայից, ՀՎԿԱԿ-ից (Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն) եկել է խումբ, հասցեները վերցրել են, գնացել են նմուշառումներ անելու, հիմա ընթացքի մեջ են այդ աշխատանքները»,–ասաց նա՝ հավելելով, որ անընդհատ էլ նմուշառումներ վերցվել են և ստուգվել են։
«Բոլոր սոցցանցերում իրենք հայտարարություններ են արել, դուք կարող եք կարդալ այդ հայտարարությունները, մենք էլ մեր հերթին հարցումներ ենք արել, բոլոր հարցումներին պատասխանել են, նույնիսկ ընդհանուր խորհրդակցություն է եղել, ՀՎԿԱԿ, Ջրային կոմիտե, «Վեոլիա ջուր», ՏԿԵ նախարարություն, տեսչական մարմին, ավագանի, ընդհանուր խորհրդակցություն է եղել, համապատասխան եզրակացություններ են արվել, բայց նորից այս վիճակը առաջացել է»,–ասաց Վարդումյանը։
Նրա խոսքով, երեխաները դե մի քիչ ավելի ծանր են տանում՝ կապված ջրազրկման հետ, դրա համար ավելի շատ երեխաներն են հոսպիտալացվում, իսկ մեծերը ավելի հեշտ են տանում, շատ շատերը չեն դիմում. «Արդեն ոնց որ սովորել են, ինչ պետք է անեն։ Հոսպիտալացվածները Աբովյանի ԲԿ–ում են: Հոսպիտալացման թվերը ես կարող է ճիշտ չասեմ, որովհետեւ մարդը ինքը կարող է գնալ, և իրեն պառկացնեն հիվանդանոց, կարող է այլ շտապօգնություն լինի, տանեն հիվանդանոց, որովհետև բոլոր կանչերը միայն մենք չենք անում։ Եթե մենք զբաղված ենք, կարող է Նոր Հաճնի բրիգադը գա, Աբովյանի բրիգադը գա, կարող են Երևան գնալ։
Բնակիչներին խորհուրդները՝ շատ հեղուկներ օգտագործել, ջրազրկում չլինի հանկարծ։ Ջուրը եռացնելուց հետո օգտագործել գոնե։ Ես չեմ պնդում, իհարկե, որ պատճառը ջուրն է, բայց համենայնդեպս պետք է զգույշ լինել»,–ասաց նա։
Ավելի վաղ NEWS.am–ը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 6-ին Բյուրեղավան համայնքից աղիքային վարակին բնորոշ գանգատներով բուժօգնության են դիմել նախնական տվյալներով 6 քաղաքացի: Ըստ առողջապահության նախարարության, նրանցից 3-ը բուժօգնություն է ստանում ինֆեկցիոն բաժանմունքում, մյուսներին ցուցաբերվել է ամբուլատոր բժշկական օգնություն։
ՔԿ–ից էլ հայտնել են, որ Բյուրեղավանում նախկինում բնակչության շրջանում թունավորման երկու դեպքերի առթիվ Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է 2 քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասով (անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող հումքերի կամ ապրանքների շրջանառությունը, աշխատանքների կատարումը կամ ծառայությունների մատուցումը):
Վարույթները միացվել են մեկ վարույթում: Նշանակվել են համալիր փորձաքննություններ որոնց եզրակացությունները դեռևս չի ստացվել:

Вызовы начали поступать после трёх-четырёх часов ночи. До утра поликлиника получила 23-24 вызова, примерно 15 из них были связаны с похожими жалобами, а 10 – именно с такими симптомами. Троих детей в возрасте 3, 5 и 12 лет госпитализировали. Об этом в беседе с Новости Армении – NEWS.am рассказал директор ЗАО «Городская поликлиника Бюрегавана имени Андраника Петросяна» Армен Вардумян, комментируя новые случаи кишечной инфекции в городе.
«Сейчас их состояние удовлетворительное. Сегодня вызовы тоже поступают, уже есть амбулаторные обращения, в основном телефонные консультации с семейными врачами, рекомендации и так далее. Работаем с большой нагрузкой. Недавно разговаривал с главой общины, мы периодически информируем его об этой ситуации. Утром у него состоялось оперативное совещание, где всё это обсуждалось. В 9 часов приехала группа из Инспекции здравоохранения, лаборатории «Веолия джур» и Национального центра по контролю и профилактике заболеваний. Они получили адреса и отправились брать пробы. Сейчас эти работы продолжаются», - сказал он, добавив, что пробы постоянно брали и исследовали и ранее.
«Они делали заявления во всех соцсетях, вы можете с ними ознакомиться. Мы со своей стороны тоже направляли запросы, на все запросы нам отвечали. Даже состоялось общее совещание с участием НЦКЗ, Водного комитета, «Веолия джур», Министерства территориального управления и инфраструктур, инспекционного органа и совета старейшин. Были сделаны соответствующие выводы, но ситуация вновь возникла», - сказал Вардумян.
По его словам, дети переносят заболевание несколько тяжелее, в том числе из-за обезвоживания, поэтому их чаще госпитализируют. Взрослые переносят его легче, и многие вообще не обращаются за медицинской помощью: «Они уже как будто привыкли, знают, что делать».
Госпитализированные находятся в медицинском центре Абовяна.
«Точную цифру госпитализированных я, наверно, не назову, потому что человек может сам обратиться, и его положат в больницу, может приехать другая бригада «скорой помощи» и отвезти в больницу. Ведь не все вызовы обслуживаем только мы. Если мы заняты, может приехать бригада из Нор Ачина, бригада из Абовяна, могут отвезти в Ереван. Жителям советую употреблять много жидкости, чтобы не допустить обезвоживания. Воду хотя бы кипятите перед употреблением. Я, конечно, не утверждаю, что причина именно в воде, но, во всяком случае, нужно быть осторожными», - сказал он.