Ռուսաստանում օգոստոսի 2-ին դեսանտայինները մեծ շուքով նշեցին մասնագիտական տոնը` Օդադեսանտային ուժերի օրը: Կապույտ բերատավորների սխրանքներին այսօր անդրադարձել է ռուսական մամուլը:
Մոսկվայում դեսանտայինները ԿԸՀ-ի ղեկավար Վլադիմիր Չուրովի հետ շքերթի են ելել Կարմիր հրապարակում եւ ռազմական երգեր երգել: Նրանք նաեւ թամբել են Մանեժնայա հրապարակի հուշարձանի բրոնզաձույլ ձիերին, կերել իշխանությունների հատկացրած երեք տոննա ձմերուկը եւ լողացել Գորկու անվան զբոսայգու շատրվանների տակ:
Մեքենան,  որի տանիքին կեղծ գնդացիր կար եւ որում հարբած նախկին դեսանտայիններ էին, բախվել է Chevrolet ավտոմեքենայի եւ հեռացել, ոչ ոք չի տուժել, 10 րոպե անց կարգ խախտողները ձերբակալվել են:
Դոնի Ռոստովում նախկին դեսանտայինների հարբած խումբը Դոնի մերձափնյա հատվածում փակել է երթեւեկելի մասը: Երթեւեկությանը չխոչընդոտելու ոստիկանության պահանջին ի պատասխան սկսել են քարեր շպրտել իրավապահների վրա: 9 իրավախախտներ տեղափոխվել են ոստիկանության տեղական բաժանմունք:
Պետերբուրգում կապույտ բերետավորներից անհնար եղավ փրկել Ալեքսանդրյան այգու շատրվանները: Օգնության հասավ տեխնիկը, որը չվախեցավ դեսանտայիններից, քանի որ ինքն էլ երկու պատերազմների էր մասնակցել:
Կեմերովոյի հենց կենտրոնում դեսանտայինները կռվի են բռնվել: Ոստիկանության միջամտության կարիք չի եղել, քանի որ նրանց ընկերները հարթել են վիճակը:

Десантники в России с широким размахом отметили 2 августа свой профессиональный праздник - День Воздушно-десантных войск. О «подвигах» голубых беретов рассказывает сегодня российская пресса.
В Москве десантники прошли крестным ходом вместе с главой ЦИКа Владимиром Чуровым и попели военные песни на Красной площади. Участники празднований также оседлали бронзовых коней памятника на Манежной площади, съели три тонны заготовленных властями арбузов и без препятствий поплавали в фонтанах парка Горького.
«Тигр», на крыше которого был установлен муляж пулемета и в котором находились пьяные бывшие десантники,  протаранил автомобиль Chevrolet и скрылся с места происшествия. Однако уже через 10 минут нарушители были задержаны. Никто не пострадал.
В Ростове-на-Дону группа бывших десантников в нетрезвом состоянии перекрыла проезжую часть в районе набережной реки Дон. На требование сотрудников полиции не мешать движению автотранспорта они оказали полицейским сопротивление, забросав их камнями. В итоге 9 воодушевленных пивом и водкой нарушителей доставили в отделение полиции для разбирательства.
В Петербурге не удалось уберечь от купальщиков в голубых беретах фонтан в Александровском саду. Спас фонтаны от повреждения техник, который не побоялся перечить пьяным десантникам, потому что сам прошел две войны в погранвойсках и мотопехоте.
В Кемерове прямо в центре города десантники сошлись в драке. Вмешательство полицейских не потребовалось, так как их разняли собственные же товарищи.