Գյումրիում պարզել են խորհրդարանական ընտրությունների օրն ընտրակյաշառք բաժանող անձի ինքնությունը:
Ոստիկանության լրատվության վարչությունից հայտնում են, թե հուլիսի 30-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից ոստիկանության Գյումրիի բաժնում գրություն է ստացվել, որ մայիսի 6-ին Գյումրիի «ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերությունը հաղորդում է հեռարձակել ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում Գյումրի քաղաքի Շարլ Ազնավուրի հրապարակում տեղի ունեցած ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու մի դեպքի վերաբերյալ:
Ըստ այդմ՝ «ԳԱԶել-32213» մակնիշի 29 ՕՕ 719 ավտոմեքենայից, անհայտ անձի կողմից կաշառք տալու դեպքի վերաբերյալ հուլիսի 21-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154 պրիմ 2 հոդվածի 2-րդ մասի (Ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը) մեղադրանքով հարուցվել է քրեական գործ:
Հատուկ քննչական ծառայության և ոստիկանության Գյումրիի բաժնի ծառայողների հետևողական, ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ընթացքում հիշյալ ավտոմեքենայից քաղաքացիներին ընտրակաշառք է բաժանել Գյումրի քաղաքի «Մհեր Մկրտչյան» թանգարանի տնօրեն, 41-ամյա Շողիկ Մելքոնյանը:

Во втором по величине городе Армении Гюмри выяснили личность женщины раздававшей подкуп во время парламентских выборов 6 мая.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе Полиции Армении, 30 июля в отделе полиции Гюмри было получено уведомление из Специальной следственной службы Армении о том, что 6 мая телекомпания ГАЛА транслировала сюжет с площади Шарля Азнавура в городе Гюмри, наглядно демонстрирующий, как в ходе парламентских выборов женщина раздает избирателям подкуп прямо из маршрутки.
На основе сюжета в Специальной следственной службе 21 июля было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 154 прим 2 УК Армении (препятствование свободному волеизъявлению избирателя).
В результате предпринятых оперативно-розыскных и следственных мероприятий сотрудники правоохранительных органов установили, что 6 мая в ходе парламентских выборов в Армении из упомянутого автомобиля подкуп раздавала директор музея Мгера Мкртчяна, 41-летняя Шогик Мелконян.