«Հայէքսթրիմ- 2012» փառատոնի ընթացքում բազմաթիվ երիտասարդներ առիթ են ունենում հաղորդակցվել էքսթրեմալ սպորտաձեւերով զբաղվող մարզիկների հետ, ինչի շնորհիվ հետագայում մասնակից կդառնան ակտիվ սպորտային կյանքի տարբեր ոլորտների: Այդ  մասին ասաց «Հայէքսթրիմ» կազմակերպության նախագահ, փառատոնի կազմակերպիչ Արմինե Հարությունյանը՝ հավելելով, որ փառատոնը հավակնում է դառնալ ամենամյա (ֆոտոռեպորտաժ
Նրա խոսքով, փառատոնին մասնակցում են մարզիկներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչը նպաստում է Հայաստանի՝ որպես եզակի լանդշաֆտային առանձնահատկություններ ունեցող զբոսաշրջային երկի վարկանիշի բարձրացմանը. « Փառատոնի ծրագրային կետերից է «Բարձրլեռնային դայվինգի միջազգային առաջնությունը», ինչը մեծ նախադրյալներ կստեղծի սպորտային զբոսաշրջության տվյալ ուղղության հետագա զարգացման համար։ Հայաստանը իր բարձր դիրքի շնորհիվ համարվում է ստորջրյա սուզման շատ բարդ գոտի, ինչը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում ամբողջ աշխարհի մասնագետների համար»:
Ըստ Հարությունյանի՝ էքսթրեմալ սպորտաձռւերը անհատի մոտ ձռւավորում են ամուր կամք, հավասարակշռվածություն, արիություն, սովորեցնում թիմային աշխատանք, զարգացնում ֆիզիկական հնարավորությունները, սովորեցնում են արագ կողմնորոշվել եւ ճիշտ գործել վայրի բնության պայմաններում:
«Հայէքսթրիմ- 2012» փառատոնին, որն անցկացվում է օգոստոսի 1-10-ը Սեւանի ափին, մասնակցում են . Ռուսաստանի,  Դանիայ ,  Ֆրանսիայի,  Բուլղարիաի,  Գերմանիայի,  Ուկրաինայի ,  Վրաստանի եւ  այլ երկրների էքսթրեմալ սպորտաձևերի հավաքականները: Փառատոնի ծրագրում ներառված են հետեւյալ էքսթրեմալ սպորտաձեւերը՝ ջրասուզում, յախտինգ, վինդսերֆինգ, ալպինիզմ եւ ժայռամագլցում, մարտավարական փեինթբոլ, սթրայքբոլ, պարապլաներիզմ,  հեծանվարշավ , ակվաբայք, մոտոարշավ, օֆրոուդ (արտաճանապարհային մեքենաներ)։
Հայաստանից փառաոտոնին մասնակցում են «Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբը, Մովսես Գորգիսյանի անվան սթրայքբոլի ֆեդերացիան, Հայաստանի պարապլաներիզմի ակումբը, «Սպիտակ» փրկարարների ջոկատը, «Լեգիոն» փեինթբոլի ակումբը, Երեւանի առագաստային ակումբը եւ այլք։
«Այաս» ակումբի անդամները փառատոնին բերել էին «Կիլիկիա» նավը, որը 13-րդ դարի կիլիկյան առեւտրային նավի վերակառուցված տարբերակն է: Նրանց հետ միասին կարճ ուղեւորությանը մասնակցեց նաեւ NEWS.am-ի թղթակիցը:
Փառատոնի մասնակիցներին եւս հնարավորություն տրվեց ուղեւորություն կատարել «Կիլիկիա» նավով:
Նշենք, որ «Հայէքսթրիմ -2012» փառատոնն անցկացվում է «Հայէքսթրիմ» ակումբի նախաձեռնությամբ՝ Պաշտպանության նախարարության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ Երեւանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ։

YEREVAN.- During HayExtreme 2012 festival many young people have an opportunity to communicate with athletes involved in extreme sports so that they can be involved in sports activities in the future.
The organizer of the festival Armine Harutyunyan said the festival aims to become an annual event (photo).
According to her, the festival is attended by athletes from different countries, thereby increasing Armenia’s image as a country with unique landscape.
“One of the events of the festival is the international championship on high mountain diving which will create great conditions for the further development of this area of sports tourism.
Armenia is considered a difficult area for diving which is of great interest to divers all over the world,” she said.
The festival which kicked off on August 1 on the shore of Lake Sevan brought together teams from Russia, Denmark, France, Bulgaria, Germany, Ukraine, Georgia and other countries.
The festival program included the following extreme sports: sailing, windsurfing, hiking and rock climbing, airsoft, paragliding, cycling tour, aquabike, off-roading.
Armenia is represented by Ayas marine researchers’ club, Federation of Airsoft after Movses Gorgisyan, paragliding club, “Spitak” rescue squad, “Legion” paintball club, sailing club of Yerevan and others.
Members of the club, Ayas club came to the festival by Cilicia ship, which is a reconstruction of the Cilician merchant vessel of the 13th century. The Armenian News - NEWS.am correspondent also participated in the journey.
The HayExtreme-2012 festival is held at the initiative of the windsurfing club and supported by the Armenian MOD, the Ministry of Emergency Situations, and Yerevan city hall.